Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Belgii drží migranti hladovku, některým hrozí smrt

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Členové belgické vlády, dva zpravodajové OSN a několik asociací vyjádřili obavy o osud 450 migrantů v Belgii, kteří drží od konce května hladovku. V posledních dnech část z nich přestala přijímat i tekutiny. Někteří jsou údajně už tak vyčerpaní, že jim bezprostředně hrozí smrt.

Přistěhovalci nejčastěji ze severní Afriky požadují hromadnou legalizaci svého pobytu v Belgii. Pokud by někdo z hladovkářů zemřel, socialističtí členové belgické vlády podají demisi, uvedl dnes podle stanice RTBF vicepremiér Pierre-Yves Dermagne.

Migranti, kteří se snaží zajistit si v Belgii legální pobyt, hladovku zahájili 23. května na dvou univerzitách a v jednom z bruselských kostelů. Rozhodnutí podle agentury AFP předcházely čtyři měsíce neúspěšného dialogu s imigračními úřady. Někteří z protestujících tvrdí, že v Belgii žijí a pracují už několik let, a přispívají tím i k ekonomickému chodu země. Většina z nich je ale původem z Alžírska či Maroka, a nemají tak nárok na azyl. Belgie totiž tyto země považuje za bezpečné.

"Informace, které jsme získaly, jsou znepokojivé a několik z těch, kdo drží hladovku, jsou mezi životem a smrtí," uvedl zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Olivier De Schutter. Spolu ze zpravodajem OSN pro lidská práva migrantů Felipem Gonzálezem napsali otevřený dopis belgickému ministrovi pro migraci Sammymu Mahdimu, ve kterém žádají o urychlené řešení. Podle Gonzáleze by belgická vláda měla jasně vyloučit možnost deportace migrantů vzhledem k jejich zdravotnímu stavu.

Ministr Mahdi odmítl přijmout jakékoliv opatření pro skupinu jako celek a vyzval všechny migranty k podání individuálních žádostí o legalizaci pobytu, uvedla agentura AP. Ministr také připomněl, že vláda u místa, kde migranti přebývají, otevřela speciální kancelář pro vyřizování povolení k pobytu. Přišlo do něj ale jen minimum zájemců o legalizaci pobytu, řekl.

Belgická vláda "by měla zvážit vydání povolení k dočasnému pobytu, které by každé osobě, která podá žádost o legalizaci pobytu, umožňovala vykonávat ekonomickou činnost," uvedl González.

Téměř 300 stávkujících po odmítnutí hromadné legalizace pobytu přestalo přijímat tekutiny, uvedla zdravotnická organizace Médecins du monde (MDM). Lidem ve velmi špatném zdravotním stavu hrozí náhlá srdeční zástava, část z nich začala ztrácet zrak, mají závratě a omdlévají. Podle MDM je většina hladovkářů také v depresi a hrozí, že se pokusí o sebevraždu.

Belgická vláda v neděli večer na místo povolala lékaře Červeného kříže, aby zdravotní stav migrantů posoudili. Zástupci asociací jim ale podle AFP bránili v přístupu k většině stávkujících a nikdo z nich se nenechal hospitalizovat. V neděli večer na místo vyjelo 15 sanitek.

Podle zpravodajů OSN žije v jedenáctimilionové Belgii na 150.000 lidí bez povolení k pobytu. Část migrantů si nechce podat oficiální žádost z obav, že by jim pak hrozila deportace, uvedli zpravodajové.

Témata:  Belgie migrace

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.