reklama

Kapitánovi za nedbalost hrozí podle maďarských zákonů od dvou do jedenácti let vězení, uvedla agentura AFP s tím, že obžaloba navrhla devítiletý trest bez soudního řízení a devítiletý zákaz plavby. Kapitána v současnosti úřady sledují prostřednictvím elektronického náramku a má zakázáno opustit Maďarsko.

Mohutná hotelová loď Viking Sigyn v květnu na Dunaji v centru Budapešti narazila do mnohem menšího výletního plavidla Hableány (Mořská panna) s jihokorejskými turisty. Z lidí, kteří se nacházeli na palubě, zemřeli dva maďarští členové posádky a 26 Jihokorejců, přičemž tělo jednoho turisty se dodnes nenašlo.

Podle vyšetřovatelů byl kapitán Viking Sigyn v době nehody v řídicí kabině, ale výletní lodě si nevšiml, dokud do ní nevrazil. Kapitán neměl v krvi ani alkohol, ani jiné omamné látky. Lodě se srazily za bouřky, kolem deváté večer.

Mořská panna se po srážce potopila během několika vteřin. Z 35 osob, které byly v tom okamžiku na lodi, přežilo jen sedm lidí. Na palubě plavidla Viking Sigyn se nikomu nic nestalo.

reklama