Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Budapešti vyšli do ulic demonstrovat učitelé, žádají mimo jiné vyšší platy

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Tisíce učitelů, žáků, jejich rodičů a dalších lidí vyšly dnes do ulic maďarské metropole Budapešti vyjádřit nesouhlas se situací ve veřejném školství. Informovala o tom maďarská média. Série demonstrací, při nichž učitelé požadují kromě jiného vyšší platy, začala v Maďarsku v lednu.

K demonstrujícím učitelům se dnes připojili i záchranáři. "Nejde jen o boj o platy, ale o ochranu zájmů našich dětí a studentů. Vzdělání a zdravotnictví patří mezi nejdůležitější součásti našeho společného života a budoucnosti," napsalo na facebooku sdružení maďarských záchranářů.

Organizátoři shromáždění vyzvali k účasti všechny, kdo cítí odpovědnost za osudy dětí, současnost a budoucnost, bez ohledu na politické postoje.

Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás v říjnu prohlásil, že pokud Maďarsko dosáhne dohody s Evropskou komisí ohledně vyplácení evropských fondů, čeká učitele bezprecedentní zvýšení platů. "Nárůst platů by mohl příští rok dosáhnout téměř 21 procent, další rok 25 procent a v roce 2025 až 30 procent," řekl.

Do první výstražné stávky 31. ledna se zapojilo 20.000 pedagogů. Do další stávky, kterou vyhlásily dvě největší odborové organizace učitelů, vstoupilo 16. března 30 procent učitelů. Koncem října vytvořily tisíce učitelů, žáků a rodičů v Budapešti a v dalších maďarských městech živý řetěz na protest proti dlouhodobě neřešeným problémům ve školství.

Podle kritiků hospodářské a školské politiky premiéra Viktora Orbána jsou platy učitelů příliš nízké, což způsobuje malý zájem o toto povolání a nedostatek pedagogů ve školách.

Témata:  Maďarsko

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy