reklama

Na televizních záběrech zachycujících útok v Damašku bylo vidět ohořelou kostru autobusu. Bomby byly upevněny přímo na autobus. Celkem na něm byly tři, ale jedna spadla a pyrotechnici ji zneškodnili.

Podle televizní stanice Al-Džazíra vybuchly nálože ve chvíli, kdy lidé mířili do práce a děti do škol. Autobus byl u mostu Háfize Asada. Nacházel se pod ním na místě, kam se sjíždějí autobusy a odtud pak vyjíždějí do různých čtvrtí.

K akci se později přihlásila málo známá skupina, která si říká Brigády Kásijún. Bomby podle ní byly připevněny k podvozku autobusu. V krátkém prohlášení na sociálních sítích skupina uvedla, že bude pokračovat v útocích ve vládou kontrolovaných oblastech v odvetě za "masakry páchané proti našim lidem na osvobozeném severu".

Podobné útoky v Damašku v posledních letech nejsou obvyklé od doby, kdy vláda dobyla všechna předměstí metropole ovládaná předtím povstalci. Poslední ničivý útok zažila syrská metropole v březnu 2017, kdy při atentátu spáchaném organizací Islámský stát (IS) přišlo o život 30 lidí.

IS, jehož lidé nyní operují v menších skupinách, letos spáchal na východě Sýrie několik útoků na armádní vozidla. Teroristické útoky jsou v Sýrii občas hlášeny také ze severu země, z oblastí, které ještě armáda nemá pod kontrolou.

Jednou z nich je severozápadní provincie Idlib. Tam dnes při bombardování, které podnikla syrská armáda, zahynulo podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) 13 lidí včetně desíti civilistů.Mezi mrtvými je učitelka a čtyři děti a podle SOHR je také 26 lidí zraněno. Armáda útočila na město Aríhá a zasáhla rušnou čtvrť.

Dalších šest lidí dnes přišlo o život při výbuchu v muničním skladu ve střední Sýrii. Podle íránské státní televize Al-Alam jsou další čtyři lidé zraněni. Exploze podle tohoto zdroje souvisí s údržbovými pracemi. Írán je spojenec syrského režimu ve válce a má v Sýrii své vojáky i milice, které podporuje. SOHR tvrdí, že oběti tohoto výbuchu jsou provládní bojovníci.

Válka v Sýrii začala v roce 2011, vyžádala si téměř téměř půl milionu obětí a miliony lidí vyhnala ze země.

Dnešní útok v Damašku podle Al-Džazíry zpochybňuje tvrzení syrské vlády, podle níž už válka skončila a nastává stabilita, která umožňuje začít s rekonstrukcí a investičními projekty.