Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Evropě se vyskytuje nejvíce nemocí dutiny ústní na světě, tvrdí WHO

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Podle nové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) prodělala více než polovina dospělých v evropském regionu v roce 2019 závažné onemocnění dutiny ústní. WHO proto naléhavě vyzývá členské státy, aby zajistily lepší a dostupnější přístup ke stomatologické péči, a to buď zdarma, nebo za cenu, kterou si lidé mohou dovolit.

"Zdraví dutiny ústní je nezbytnou součástí zdravotní péče. Mnoho z našich nejzákladnějších lidských funkcí, jako je mluvení a komunikace, schopnost najíst se, dýchání nebo úsměv, závisí na dobrém zdraví dutiny ústní," uvedl Hans Kluge, šéf evropské sekce WHO.

Dodal, že neléčené zubní kazy mohou ovlivnit kvalitu života v každém věku, jsou ale zvláště škodlivé v dětství, protože způsobují problémy, které mohou přetrvat celý život. "U dětí zubní kazy ovlivňují školní docházku i studijní výsledky. Vážný neléčený kaz může narušit výživu a růst," uvedl.

Neléčené kazy ale mohou narušit kvalitu života i u dospělých. "Orální zdraví skutečně ovlivňuje velké množství oblastí našeho života, málokdy se mu ale dostává takové pozornosti, jakou si zaslouží," uvedl.

"Zubní kaz je nejběžnějším nepřenosným onemocněním na světě. Ale nemuselo by tomu tak být. Víme, co je potřeba udělat. Cílem této zprávy je povzbudit vlády a zdravotnické instituce, aby posílily přístup k bezpečné, účinné a cenově dostupné základní péči o ústní dutinu v rámci celonárodních univerzálních zdravotních balíčků," podotkl Kluge.

Témata:  zubaři zuby WHO

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy