reklama

Výbušnina byla ukrytá v křoví ve čtvrti Mong Kok a aktivována byla pomocí mobilního telefonu ve chvíli, kdy okolo projížděl policejní vůz. Výbuch nezpůsobil žádná zranění ani škody, bylo to ale poprvé, co demonstranti proti policii podobnou zbraň použili, uvedl s odkazem na hongkongské bezpečnostní složky deník The New York Times.

Jeden z protestujících také v neděli pobodal policistu. Podle úřadů neznámý útočník zasáhl krční žíly, zraněný policista musel v nemocnici podstoupit operaci a je stále ve vážném stavu.

"Lidé, kteří páchají násilné činy, nejsou protestující. Jsou to výtržníci a zločinci, kteří ničí náš právní systém," uvedl na tiskové konferenci zástupce hongkongského policejního komisaře. Žádný boj za "údajné" vyšší cíle podle něj nedokáže omluvit chování demonstrantů, které připomíná praktiky zločineckých organizací.

V kontrastu s víkendovými střety dnes demonstranti při poklidném protestu obsadili park Chater Garden a okolní ulice v centru města. Jedná se o první shromáždění, ke kterému pořadatelé získali povolení policie od 5. října, kdy vstoupil v platnost zákaz zahalování obličejů, uvedl hongkongský list South China Morning Post. Organizátoři zároveň varovali účastníky protestu, aby si tváře nezakrývali; v davu tvořeném převážně mladými lidmi bylo vidět jen několik osob, jejichž obličeje zakrývala chirurgická rouška.

Lidé v Chater Garden volali po pomoci mezinárodního společenství v boji za svobodu. Demonstranti shromážděním apelovali hlavně na americké kongresmany, kteří tento týden budou pravděpodobně hlasovat o zákonu dodržování lidských práv a demokracie v Hongkongu. Od jeho schválení si protestující z asijského velkoměsta slibují přísnější sankce proti Číně a lepší podmínky při obchodních vztazích mezi Hongkongem a USA.

Hongkong se už čtyři měsíce zmítá v nepokojích a masivních a často násilných protestech. Jejich spouštěčem byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už vláda Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.

Loading...

1 komentář (Poslední 15.10. 12:15) Napište svůj názor

reklama