demonstrace v Hongkongu

Hongkong

Čína udeřila na Hongkong. Autonomie v troskách, zatýká se na základě nového zákona

Svět

Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského kontroverzního bezpečnostního zákona, který začal platit v úterý, by mohli být souzeni i v pevninské Číně. S odvoláním na vysoce postaveného čínského představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. V Hongkongu se dnes uskutečnila každoroční připomínka předání tohoto finančního centra do správy Číně. V ulicích navzdory zákazu protestovaly tisíce lidí a policie desítky demonstrantů zatkla.

Hongkong

Napětí kvůli Hongkongu nebezpečně eskaluje, Čína pohrozila USA

Svět

Čína dnes pohrozila Spojeným státům protiopatřeními, pokud budou nadále "narušovat její zájmy týkající se Hongkongu". Peking tak reagoval na varování Washingtonu, který o víkendu uvedl, že by mohl zavést protičínské sankce kvůli plánu pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační foto

Za Hongkong bojují avataři. Z akční počítačové hry GTA 5 je hit

Svět

Hongkongská politická krize se nyní odehrává i ve virtuálním světě. Oblíbená online počítačová hra Grand Theft Auto V (GTA V) se stala bojištěm mezi protestujícími v poloautonomním čínském městě a jejich soupeři z pevninské Číny, napsal zpravodajský server CNN.

Čínská policie

Svět

Hongkong děsí slzný plyn. Není kam utéct, lidem hrozí vážné nemoci

Angel Chanová je opatrnější, kam bere na hřiště své dvě děti ve věku tří a pěti let. "Policie po celém městě použila slzný plyn. Některé moje kamarádky říkají, že jejich děti z toho mají vyrážku," řekla listu The Guardian. "Jednoduše už nevím, kde pro ně najít bezpečné místo."

Náměstí Nebeského klidu

Čína vrací úder. Uvalila sankce na lidsko-právní organizace se sídlem v USA

Svět

Čína uvalila sankce na nevládní organizaci Human Rights Watch (HRW) sídlící v USA za údajnou podporu extremistických a násilných aktivit v Hongkongu. Informovalo o tom dnes v Pekingu podle agentury Reuters ministerstvo zahraničí. Čína tak reaguje na nový zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který v listopadu přijal americký Kongres.

Hongkong

Trumpe, osvoboď nás! V Hongkongu se opět demonstrovalo, policie zakročila

Svět

Tisíce lidí dnes v Hongkongu znovu protestovaly proti místní samosprávě, kterou viní z omezování demokracie v této zvláštní čínské administrativní oblasti a proti níž demonstrují už půl roku. Přes den se konalo několik povolených manifestací, včetně "pochodu vděčnosti" k americkému konzulátu. V podvečer ale policie použila proti demonstrantům slzný plyn, uvedla agentura Reuters.

Hongkong

V Hongkongu se přiostřuje, policie zaznamenala výbuch bomby

Svět

Jeden policista byl pobodán o víkendu při pokračujících prodemokratických protestech v Hongkongu, které opět vyústily v násilné střety mezi policií a demonstranty. Uvedla to dnes tamní policie s tím, že také zaznamenala výbuch menší doma vyrobené bomby. Desetitisíce demonstrantů dnes opět vyšly do ulic, požadují podporu mezinárodního společenství, píše agentura AFP.

Ilustrační foto

Svět

Hongkong ve víru protestů, policie o víkendu zatkla 65 demonstrantů

Během víkendových protestů v Hongkongu bylo zatčeno 65 lidí, nejmladšímu je 12 let. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na dnešní vyjádření místní policie. Ta zároveň potvrdila, že šest mužů zákona v neděli vytáhlo na obranu pistoli a jeden z nich vypálil varovný výstřel.

Hongkong

Demonstrace ochromily Hongkong. Kdo protestuje?

Svět

Většina demonstrantů z hongkongských protivládních demonstrací jsou lidé s vysokoškolským vzděláním, skoro polovina z nich je ve věku 20 až 29 let a skoro všichni nesnášejí policií. Tvrdí to univerzitní průzkum o protestním hnutí, o kterém dnes informovala agentura AFP.

Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog

Hongkong je jak po válce: Parlament vydrancovaný, Číně dochází trpělivost

Svět

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes odsoudila, že skupina protestujících poničila parlamentní budovu. Na tiskové konferenci svolané ještě před svítáním uvedla, že propuštění zadržených by bylo v rozporu s principy právního státu. Stíhání původců násilí ze strany protestujících dnes podpořil i Peking, který zároveň kritizoval prohlášení amerického prezidenta, podle nějž demonstranti usilují o demokracii.

Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog

Svět

Hongkong ve válce. Demonstranti vzali parlament ztečí, rostou barikády

Několik týdnů trvající protest obyvatel Hongkongu proti kontroverznímu zákonu umožňujícímu vydávání podezřelých k trestnímu stíhání i do pevninské Číny dnes opět vygradoval, když si demonstranti probili cestu do budovy místního parlamentu. Fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují, že krátce po 21:00 místního času (15:00 SELČ) jich byly uvnitř stovky, přičemž se dostali i do zasedacího sálu. Poničili zde obrazy a na zdi sprejovali slogany, policie podle všeho ve snaze vyhnout se střetům vyklidila pozice, napsala agentura AP.

Věznice

Lídr protestů v Hongkongu je na svobodě, ihned se obul do správkyně Lamové

Svět

V Hongkongu dnes propustili z vězení dvaadvacetiletého Joshuu Wonga, který byl hlavní osobností tamních studentských protestů v roce 2014. Po opuštění věznice Wong slíbil, že se brzy připojí k nynějším masovým demonstracím, jejichž účastníci požadují stažení návrhu zákona umožňujícího vydávat podezřelé do pevninské Číny. Správkyni Hongkongu Carrie Lamovou, kterou podporuje Peking, vyzval Joshua Wong k demisi.

Hongkong

Protesty v Hongkongu nabírají na síle: Do ulic vyšly dva miliony lidí

Svět

Téměř dva miliony lidí dnes pochodovaly ulicemi Hongkongu a domáhaly se stažení návrhu zákona umožňujícího vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu mimo jiné i do pevninské Číny. Oznámili to podle agentury AFP organizátoři protestu, podle kterých se oproti předchozí neděli počet demonstrantů téměř zdvojnásobil. Úřady zatím odhad počtu účastníků dnešní demonstrace nezveřejnily.

demonstrace v Hongkongu

China Daily: Cizí síly se snaží oslabit Čínu demonstracemi v Hongkongu

Svět

"Cizí síly" se snaží oslabit Čínu tím, že vytváří chaos v Hongkongu, napsal dnes oficiální čínský list China Daily o nedělních demonstracích statisíců lidí proti návrhu zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Po půlnoci místního času protesty v bývalé britské kolonii místy přerostly v násilnosti, když se několik set protestujících podle médií střetlo s podobným počtem policistů před místním parlamentem. Zásahová policie pak parlament obklíčila.

Aktuálně se děje

23. června 2024 17:52

Rusko: USA nesou odpovědnost za raketový útok na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy