Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 19 lety byl Hongkong předán pod čínskou správu. Do ulic vyšly demonstrovat tisíce lidí

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Hongkong - Dnes uplynulo 19 let od předání Hongkongu pod čínskou správu a do ulic bývalé britské kolonie při té příležitosti vyšly tisíce lidí. Někteří z demonstrantů nesli transparenty kritizující Peking.

Protest probíhá v napjaté atmosféře. Za uplynulý rok ve městě zmizelo již pět knihkupců, kteří se zaměřovali na knihy kritizující čínské vůdce. Jedním z nich byl Lam Wing-kee, kterého čínští agenti drželi osm měsíců a propustili ho minulý měsíc. Lam Wing-kee následně kritizoval Peking za to, že nelegálními přeshraničními operacemi "narušuje práva Hongkongu".

Případy vyvolaly obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie. Peking odmítá, že se by nějak provinil.

Zdroj: YouTube

Transparenty také vyzývaly k propuštění předních disidentů. "Jde o velmi vážné ohrožení bezpečí obyvatel Hongkongu, když tady neznámá síla špehuje lidi," uvedl prodemokratický poslanec Cyd Ho, který se pochodu účastnil.

Témata:  demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.