Hongkongský parlament dnes musel odročit projednávání sporného zákona o hanobení čínské státní hymny poté, co jeden z opozičních poslanců hodil na předsedu zákonodárného sboru Andrewa Leunga láhev naplněnou páchnoucí tekutinou. Informoval o tom list South China Morning Post.
Hongkongský parlament od středy projednává ve druhém čtení zákon, podle něhož by mělo být hanobení čínské hymny známé jako Pochod dobrovolníků trestným činem. Do ulic Hongkongu ve středu na protest vyšly stovky lidí; více než 360 demonstrantů policie zatkla.
Dnešní pokračující debatu o zmíněné normě v parlamentu narušili sérií protestních akcí prodemokratičtí poslanci, kteří si stěžují, že pevninská Čína se stále více vměšuje do záležitostí autonomního Hongkongu. Dva z nich nechal předseda parlamentu Andrew Leung během prvních dvou hodin vyvést.
Kolem 11:00 místního času bylo zasedání narušeno potřetí, když se opoziční poslanec Ted Hui rozběhl proti předsedovi zákonodárného sboru a hodil na něj láhev naplněnou hnědou vodou s hnijícími rostlinami. Tekutina se z láhve vylila a v místnosti se začal šířit silný, odporný zápach.
"Co se stalo s naším právním státem, s principem jedné země, dvou systémů, s hongkongskými hodnotami, že jsou tak prohnilé?" uvedl útočník Ted Hui. "Chci, aby to Andrew Leung a další členové provládního tábora pocítili," dodal.
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Opozičního poslance Teda Huie vyvedli z jednacího sálu členové ochranky a jednání bylo odročeno. Jedna z poslankyň patřící k politické straně nakloněné pevninské Číně byla převezena do nemocnice, protože se jí údajně ze zápachu udělalo nevolno.
Na základě chystaného zákona bude za urážku či zneužití čínské hymny pro komerční účely hrozit až tříleté vězení nebo pokuta 50.000 hongkongských dolarů (159.000 korun).
Tiskové agentury připomínají, že mimo jiné hongkongští fotbaloví fanoušci jsou známí tím, že při čínské hymně často dávají najevo nelibost pískáním a bučením. Hongkongský fotbalový svaz se za to v minulosti dočkal i pokuty od Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).
Témata: Hongkong, Čína, demonstrace v Hongkongu
Související
5. března 2023 10:21
8. ledna 2023 10:53
24. prosince 2022 12:16
24. října 2022 11:58
20. října 2022 10:42
23. září 2022 11:22