Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Indii popravili čtyři muže. V roce 2012 surově znásilnili a zavraždili studentku

Trest smrti
Trest smrti
Foto: Pixmac

V Indii dnes popravili čtyři muže odsouzené za brutální skupinové znásilnění a vraždu studentky v Dillí v roce 2012. Informovala o tom agentura Reuters. Popravu indické úřady v minulosti několikrát odložily. Případ znásilněné a zavražděné ženy vyvolal v indické společnosti šok a celostátní protesty.

Čtveřice mužů byla popravena oběšením ve věznici Tihar v metropoli Dillí. K vykonání nejvyššího trestu úřady přistoupily poté, co indický prezident Rám Náth Kóvinda odmítl mužům udělit milost. Už dříve žádost o nové posouzení uloženého trestu odmítl i indický nejvyšší soud.

Popravená čtveřice byla součástí šestičlenné skupiny, která 16. prosince 2016 vlákala do autobusu 23letou ženu a jejího přítele. Ženu pak skoro hodinu v jedoucím vozidle brutálně znásilňovali, muže krutě zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Vnitřním zraněním, která jí útočníci způsobili mimo jiné železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla v nemocnici v Singapuru.

Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. V roce 2015 byl mladý muž propuštěn na svobodu. Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v roce 2013 cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu.

Brutální znásilnění a vražda mladé ženy vyvolaly šok v indické společnosti a otřásly i mezinárodní veřejností. V Indii následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi. V reakci na zločin indický parlament přijal v roce 2013 přísný zákon, který v některých případech umožňuje uložit za znásilnění trest smrti.

Témata:  Indie trest smrti znásilnění

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.