reklama

Od začátku pandemie druhá nejlidnatější země světa eviduje 18,7 milionu nákaz koronavirem, což je nejvíce na světě po Spojených státech. V posledních dnech přibývá více než 350.000 nakažených. Země s 1,3 miliardy obyvatel ale provádí v přepočtu na obyvatele málo testů a podle zdravotnických expertů mohou být skutečné přírůstky nakažených pětkrát až desetkrát větší, píše agentura Reuters.

Indický premiér Naréndra Módí oznámil, že od 1. května se mohou k očkování proti nemoci covid-19 registrovat všichni dospělí Indové. Země se ale potýká s nedostatkem vakcín, přestože sama patří k jejich největším výrobcům. Potřebné dvě dávky očkování dostalo zatím jen 1,5 procenta Indů, téměř deset procent dostalo dávku jednu. Jihoindický stát Karnátaka, kde se nachází technologická metropole Béngalúru, již oznámil, že kvůli nedostatku vakcín očkovací kampaň pro všechny dospělé 1. května nezačne. Módího domovský stát Gudžarát uvedl, že očkování pro věkovou skupinu 18-45 let chce zahájit během 14 dnů. Doufá, že do té doby vakcíny dostane.

Kritická situace v nemocnicích, které nemají prakticky žádná volná lůžka a bojují s nedostatkem kyslíku a léků, přiměla indickou armádu, aby pro veřejnost otevřela svá nemocniční zařízení. Vojáci pomáhají rovněž s dopravou kyslíkových nádrží.

Přeplněné jsou také márnice a krematoria. Za posledních 24 hodin vzrostl počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 v Indii o dalších 3498 na celkových 208.330.

V Dillí dnes přistálo první letadlo s americkou pomocí zahrnující kyslíkové láhve, testovací sady či respirátory. Spojené státy slíbily Indii pomoc za více než 100 milionů dolarů a zásilky proudí i z dalších zemí.

reklama