reklama

Místo, kam jezdí stovky přívrženců fašistického režimu, se nachází v malém městečku Predappio, kde se Mussolini narodil.

Rozhodnutí přivítal starosta Predappia Roberto Canali. Domnívá se totiž, že díky kryptě do města, které leží několik desítek kilometrů na jih od Boloni, zamíří více návštěvníků. "Už dlouho o to (znovuotevření krypty) žádali provozovatelé restaurací, obchodů a dalších podniků v cestovním ruchu," uvedl Canali, který je po 70 letech vlády komunistické strany a levice prvním pravicovým starostou města. Předchozí starostové přitom odmítali kritiky, že se obyvatelé města snaží obohatit na kryptě, například skrze prodej triček, bust a dalších suvenýrů s Mussolinim.

Kryptu v minulých letech navštěvovaly stovky obdivovatelů fašistického režimu, a to obvykle během výročí spjatých s bývalým režimem. Jednalo se například o 28. říjen, kdy si fašisté připomínají pochod na Řím a úspěšné uchvácení moci v roce 1922.

Mussoliniho ostatky byly v Predappiu uloženy v roce 1957. Italský diktátor byl na konci dubna 1945 zajat a popraven partyzány. Jeho tělo pak bylo vystaveno v Miláně. Úřady ho následovně nechaly pochovat v neoznačeném hrobě na milánském hřbitově Cimitero Maggiore. Tam ale tělo vyzvedli v dubnu 1946 tři příznivci fašistického režimu a ostatky několik měsíců schovávali v různých klášterech v okolí Milána. Úřadům bylo tělo bývalého diktátora vráceno v srpnu roku 1946 a 11 let poté předáno vdově Rachele Mussoliniové.

V Predappiu se Mussolini narodil, samotné město ale bylo ve 20. let minulého století přesunuto a režim ho znovu vybudoval.

reklama