reklama

Itálie byla první evropskou zemí, kde se začátkem loňského roku začal šířit virus SARS-CoV-2 poprvé objevený v Číně. Právě 20. února 2020 potvrdila laboratoř nákazu koronavirem u 38letého muže v severoitalském městě Codogno, které se záhy stalo ohniskem šíření infekce. Rok poté má šedesátimilionová Itálie skoro 2,8 milionu nakažených a přes 95.000 obětí covidu-19.

Papež řekl, že vůči zdravotníkům pociťuje obrovskou vděčnost. Jejich nasazení podle něj "ukazuje, že ta nejniternější touha, která spočívá v lidském srdci, je touha být nablízku těm, kdo to potřebují a pomáhat jim". Prezident Mattarella zase vzdal hold lékařům a sestrám, kteří kvůli nákaze koronavirem zemřeli. "Tento den je věnován především jim," řekla hlava státu.

V Itálii podle profesních spolků zemřelo kvůli covidu-19 nejméně 326 lékařů a 81 sester, uvedla agentura AP.

Nákaza se nyní v Itálii šíří pomaleji ve srovnání s vrcholem druhé vlny loni v listopadu. Za poslední den přibylo na 15.000 nakažených a 251 úmrtí, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Úřady hodnotí situaci v jednotlivých regionech na třístupňové škále rizika - v nejvyšším červeném stupni aktuálně není ani jedna oblast, ve středním oranžovém jsou například Toskánsko a Ligurie a od neděle také Kampánie či Emilia-Romagna. Podle expertů představuje nyní riziko zejména šíření mutací koronaviru, přičemž brazilská mutace se objevuje hlavně v oblasti Perugie v Toskánsku a ta britská převážně na pobřeží Jadranu.

reklama