Pedagogové a zaměstnanci škol budou muset prokazovat svou bezinfekčnost pokaždé, kdy nastoupí do práce. Vedení škol mají aktivně kontrolovat covidové certifikáty zaměstnanců. Těm, kteří se opakovaně neprokážou certifikátem, hrozí nucená dovolená bez platu. Covidovým certifikátem se při vstupu do školy musí prokázat i rodiče.

Ve školách také platí povinnost nosit roušky po celou dobu vyučování a přítomnosti v areálu. Jediné výjimky mají hodiny tělocviku a stravování. Ministerstvo školství ale zvažuje zavedení další výjimky pro třídy, kde jsou všichni žáci naočkovaní proti covidu-19. Školy také budou po celý školní rok pravidelně testovat část žáků, což má přispět k monitorování vývoje nákazy ve školách.

Letos školní rok začíná v celé Itálii prezenční výukou. Ministr školství Patrizio Bianchi uvedl, že distanční vyučování nebude v budoucnu zaváděno plošně na území celého regionu, ale jen ve školách či třídách, kde vzniklo ohnisko nákazy. "Školy budou posledními zařízeními, která v zemi zavřou," uvedl Bianchi. Ministr dodal, že 93 procent personálu ve školách má dokončené očkování proti covidu-19.

Itálie patří k zemím v Evropské unii, kde školy v souvislosti s epidemií covidu-19 zůstaly zavřené nejdéle. Podle údajů UNESCO byly vzdělávací instituce zavřené 38 týdnů. Vyšší údaje vykazují jen některé další země ve střední a východní Evropě, například Slovinsko (47 týdnů), Česká republika (46 týdnů) či Lotyšsko (45 týdnů).