Sněmovní výbory měly na programu slyšení Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska. Poslanci se zajímají o dodávky vojenské pomoci Ukrajině, jejichž zastavením prezident Donald Trump hrozil v případě, že mu Kyjev nedodá informace o údajných pochybeních někdejšího viceprezidenta Joea Bidena.

Ten má zjevnou šanci stát se příští rok za Demokratickou stranu Trumpovým protikandidátem v prezidentských volbách.

zdroj: YouTube

Prošetřování Trumpových kontaktů s Ukrajinou, které může vyústit v ústavní žalobu, vyvolává odpor republikánských kongresmanů. Skupina 25 z nich ve středu k údivu šokované pořádkové služby vtrhla do sálu, kde měl neveřejný výslech Cooperové začít. Podle kongresových regulí mají právo účastnit se takových slyšení jen členové výborů.

"Křičeli něco o prezidentovi, jak mu škodíme a že na něj nic nemáme," popsala incident demokratická poslankyně Debbie Wassermanová Schultzová. Šéf sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff obvinil republikány, že se všemožně snaží blokovat slyšení svědků, které si demokraté předvolali.

Rozhořčení poslanci podle agentury AP neoprávněně vnikli do přísně střeženého prostoru s mobilními telefony, což je přísně zakázáno. Někteří z nich dokonce ze zasedací místnosti odesílali textové zprávy. Na jejich chování si bezpečnostní službě Kongresu postěžoval poslanec Bennie Thompson, šéf sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost. Jednání republikánů označil za "bezpříkladné porušení bezpečnostních pravidel".

Incident kritizoval i vlivný republikánský senátor Lindsey Graham, který chování svých stranických kolegů označil za "praštěné". Na twitteru napsal, že "takhle se to nedá dělat" a že Kongres má dobré důvody k protestům.