Letoun Atlas byl podle ministerstva vyslán, aby "podpořil operace pohraničních jednotek v průlivu". Během dneška zatím podle agentury AP pobřežní stráž dopravila do přístavu v Doveru jedno gumové plavidlo s dvěma desítkami lidí. Další migranty v záchranných vestách přivezla jiná britská loď.

Od začátku srpna již doplulo k britským břehům téměř 700 běženců, což je výrazný nárůst proti minulým měsícům. Rekord zaznamenaly britské úřady minulý čtvrtek, kdy spočítaly celkem 235 lidí.

"Jde o aktivitu krutých zločineckých gangů, které riskují životy těch lidí," prohlásil podle Reuters premiér Johnson. "Chceme to zastavit, ve spolupráci s Francií," dodal.

Migranti se dlouhodobě snaží dostat ze severní Francie do Británie většinou schovaní v kamionech využívajících trajekty či tunel pod Lamanšským průlivem. V době koronavirových omezení postihujících kamionovou dopravu však začali více využívat cestu po moři. Jelikož nejkratší možná vzdálenost z Francie na britské ostrovy měří jen 32 kilometrů, berou často za vděk jakýmkoliv plavidlem - od malých motorových člunů přes nafukovací rafty až po kajaky.

Ministryně vnitra Priti Patelová prohlásila, že by vláda mohla nasadit lodě vojenského námořnictva, které by bránily malým plavidlům dostat se do britských vod. Někteří politici však před tímto krokem varovali, neboť podle nich může ohrozit posádky mnohdy nestabilních lodí, pokud budou nuceny se vracet k francouzským břehům.

Britská vláda opakovaně vyzývá Francii, aby se aktivněji snažila migrantům v cestě do Spojeného království zabránit. Paříž tvrdí, že na zastavení migrantů vyčlenila nové finance i síly.

Ve Francii minulý rok podle údajů Eurostatu požádalo o azyl přes 144 tisíc lidí, což je více než trojnásobek britského potu. Někteří francouzští politici i proto tvrdí, že britská snaha uplatnit vůči lodím s migranty tvrdý přístup není na místě.

Podobně se vyjadřují i nevládní organizace věnující se ochraně práv uprchlíků. Šéf organizace Refugee Action Stephen Hale řekl, že několik tisíc lidí, kteří letos dorazili do Británie, jsou v mezinárodním měřítku nízkým počtem.

V červenci se ministři vnitra Británie a Francie dohodli na vytvoření společného britsko-francouzského týmu, který má shromažďovat informace vedoucí k rozbití převaděčských gangů. Obě strany chystají v úterý další společné jednání.