reklama

Podle německého statistického úřadu byla celková úmrtnost v zemi například v týdnu před Vánocemi o 24 procent vyšší než činil průměr v posledních letech. Ve spolkové zemi Sasko, která sousedí s Českou republikou, se čísla dokonce zdvojnásobila.

Předběžné údaje se vztahují k období do 51. kalendářního týdne (14.-20. prosince 2020). V tomto týdnu zemřelo podle DPA v Německu nejméně 23.550 lidí, což je o 4568 více než v průměru let 2016 až 2019. Už v předchozím týdnu byl počet úmrtí 25 procent nad normálem.

"Počet úmrtí osob, u nichž bylo předtím laboratorně potvrzeno onemocnění covidem-19, roste od začátku října týden co týden," potvrdili dnes statistici. Jenom v 51. týdnu minulého roku bylo u Institutu Roberta Kocha (RKI) hlášeno 4484 zemřelých s covidem-19.

"Zvláště nápadný je vývoj počtu úmrtí nadále v Sasku," uvedl statistický úřad se sídlem ve Wiesbadenu. "Rozdíl oproti průměru předchozích čtyř let se tam od října týden za týdnem výrazně zvyšuje," komentovali statistici.

Sasko v poslední době patří k nejvíce zasaženým regionům Německa a někteří komentátoři to dávají do souvislosti i se sousedstvím této spolkové země s Českou republikou, v níž se od podzimu koronavirus šířil mimořádně prudce.

Ještě ve 41. týdnu na začátku října byl celkový počet úmrtí v Německu podprůměrný, ale v 51. týdnu už byl více než dvojnásobný oproti průměru ze stejného období předchozích čtyř let. Oproti průměru zemřelo o 1226 lidí více, což je nárůst o 109 procent.

Ve Francii loni celková úmrtnost ve srovnání s předchozími dvěma roky vzrostla o devět procent, uvedl dnes francouzský statistický úřad (INSEE). Dohromady zemřelo 667.400 obyvatel země, což je o 53.900 více než v roce 2019.

Nejvyšší byla úmrtnost v regionu Ile-de-France kolem Paříže a na východě Francie, což jsou také dva regiony, které zvlášť tvrdě zasáhla pandemie.

"Úmrtnost ve Francii poznamenala epidemie covidu-19," konstatoval INSEE s tím, že čísla z konce roku ještě nemá k dispozici. Statistický úřad rovněž uvedl, že vyšší úmrtnost byla zaznamenána pouze ve věkové skupině nad 65 let.

reklama