Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu a Francii se kvůli koronaviru výrazně zvýšila úmrtnost

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu, ve Francii o devět procent. Informovaly o tom dnes agentury DPA a AFP. Experti to dávají do souvislosti s pandemií covidu-19.

Podle německého statistického úřadu byla celková úmrtnost v zemi například v týdnu před Vánocemi o 24 procent vyšší než činil průměr v posledních letech. Ve spolkové zemi Sasko, která sousedí s Českou republikou, se čísla dokonce zdvojnásobila.

Předběžné údaje se vztahují k období do 51. kalendářního týdne (14.-20. prosince 2020). V tomto týdnu zemřelo podle DPA v Německu nejméně 23.550 lidí, což je o 4568 více než v průměru let 2016 až 2019. Už v předchozím týdnu byl počet úmrtí 25 procent nad normálem.

"Počet úmrtí osob, u nichž bylo předtím laboratorně potvrzeno onemocnění covidem-19, roste od začátku října týden co týden," potvrdili dnes statistici. Jenom v 51. týdnu minulého roku bylo u Institutu Roberta Kocha (RKI) hlášeno 4484 zemřelých s covidem-19.

"Zvláště nápadný je vývoj počtu úmrtí nadále v Sasku," uvedl statistický úřad se sídlem ve Wiesbadenu. "Rozdíl oproti průměru předchozích čtyř let se tam od října týden za týdnem výrazně zvyšuje," komentovali statistici.

Sasko v poslední době patří k nejvíce zasaženým regionům Německa a někteří komentátoři to dávají do souvislosti i se sousedstvím této spolkové země s Českou republikou, v níž se od podzimu koronavirus šířil mimořádně prudce.

Ještě ve 41. týdnu na začátku října byl celkový počet úmrtí v Německu podprůměrný, ale v 51. týdnu už byl více než dvojnásobný oproti průměru ze stejného období předchozích čtyř let. Oproti průměru zemřelo o 1226 lidí více, což je nárůst o 109 procent.

Ve Francii loni celková úmrtnost ve srovnání s předchozími dvěma roky vzrostla o devět procent, uvedl dnes francouzský statistický úřad (INSEE). Dohromady zemřelo 667.400 obyvatel země, což je o 53.900 více než v roce 2019.

Nejvyšší byla úmrtnost v regionu Ile-de-France kolem Paříže a na východě Francie, což jsou také dva regiony, které zvlášť tvrdě zasáhla pandemie.

"Úmrtnost ve Francii poznamenala epidemie covidu-19," konstatoval INSEE s tím, že čísla z konce roku ještě nemá k dispozici. Statistický úřad rovněž uvedl, že vyšší úmrtnost byla zaznamenána pouze ve věkové skupině nad 65 let.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo Francie

Související

Aktuálně se děje

18. listopadu 2025 21:31

18. listopadu 2025 8:31

Uzavřela jsem se, přiznává Dáda Patrasová po smrti Aničky (†29)

Sedm měsíců po odchodu Anny Slováčkové se její smrt stala ústředním tématem nové epizody cyklu 13. komnata. Hlavní postavou dílu byl sice otec zesnulé Felix Slováček, ale promluvili i další pozůstalí, konkrétně Dáda Patrasová a Felix Slováček mladší. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy