Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu se bude stávkovat. Protesty se dotknou i spojů v Česku

Deutsche Bahn
Deutsche Bahn
Foto: Pixabay

Na německé železnici má během tohoto týdne proběhnout stávka. Strojvedoucí ji zahájí v noci z úterý na středu, protesty ovlivní i provoz mezistátních vlaků mezi ČR a Německem. Odbory vedou v sousední zemi dlouhodobý spor ohledně mezd se společností Deutsche Bahn.

České dráhy upozornily, že stávka vyhlášená německým odborovým svazem strojvedoucích bude trvat od středečních 2:00 do pátečních 18:00. Tuzemský dopravce počítá s tím, že protesty ovlivní provoz na některých linkách.

"Budou platit omezení zejména u vlaků linky EC Praha - Berlin / Hamburg / Kiel / Flensbuburg, vlaků linky Cheb - Marktredwitz. Noční vlaky budou omezeny pravděpodobně v noci z 9. na 10. ledna, 10. / 11. a 11. / 12. ledna 2024," uvedl tiskový mluvčí ČD Lukáš Kubát.

Jak uvádí web DW, odbory požadují zkrácení pracovní doby o tři hodiny na 35 hodin týdně při zachování mezd v současné výši. Většina strojvůdců sdružených v GDL se vyslovila pro časově neomezenou stávku.

V rámci sporu ohledně mezd proběhly už dvě stávky v polovině listopadu a na začátku prosince. Následně byl vyhlášen tzv. vánoční klid. Deutsche Bahn během něj nepředložily žádnou nabídku, na což si odboráři v neděli postěžovali.

Témata:  vlaky Německo DB

Související

Aktuálně se děje

25. června 2025 9:35

Magda Vášáryová měla autonehodu. Roli sehrálo počasí, lidé jí pomohli

Počasí řádilo nejen v Česku, ale také na Slovensku. Na vlastní kůži to pocítila Magda Vášáryová, která se během nebezpečné bouřky stala účastnicí nepříjemné dopravní nehody. Duchapřítomní lidé jí pomohli přímo na místě. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy