V Německu za neděli přibylo 67.501 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel, je dnes na hodnotě 1700,6, a proti nedělní hodnotě 1723 tak mírně klesla. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání a prevenci infekčních chorob.
Denní bilance potvrzených případů covidu-19 v Německu v posledních dnech stále rostly. Údaje zveřejňované v pondělí však bývají nižší, o víkendu hlásí počty nakažených méně zdravotnických zařízení. Odborníci rovněž předpokládají, že velký počet případů infekce zůstává kvůli omezeným kapacitám testování a trasování nezachycen.
V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 20,3 milionu lidí. Nákaze podlehlo 128.457 osob, z toho 20 za poslední den. Před týdnem ve spojitosti s nemocí covid-19 zemřelo 13 lidí.
Nehledě na vysokou míru infekce v Německu o víkendu skončí přechodné období, po kterém přestanou s výjimkou roušek platit prakticky všechna karanténní omezení. Několik spolkových zemí vyzvalo vládu, aby kvůli pokračující pandemii novelizovala protiepidemický zákon tak, aby celoněmecká omezení zůstala v platnost. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach ale takový postup na dnešním jednání se zemskými ministry zdravotnictví odmítl.
"Pokud není celoněmecký zdravotní systém kvůli pandemii přetížen, nelze zavádět ani celoněmecká opatření," řekl Lauterbach. Regiony ale mohou vyhlašovat ohniska nákazy, za které mohou být označeny i celé spolkové země. Rozhodnutí závisí jen na zemských sněmech. V ohniscích nákazy může být opět vstup do vybraných zařízení a obchodů podmíněn očkováním či testem nebo nařízeno nošení roušek ve školách a obchodech. Mimo ohniska bude platit jen nošení roušek v hromadné dopravě a v nemocnicích.
Zemští ministři zdravotnictví dnes s Lauterbachem jednali i o zdravotní péči pro ukrajinské běžence. Shodli se na tom, že uprchlíci musí mít bez zbytečných byrokratických překážek přístup k lékařskému ošetření, mimo jiné i k očkování proti covidu-19 a spalničkám.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45