Podle průzkumu by v rozhodujícím druhém kole Lula získal 55 procent hlasů, Bolsonara by volilo 32 procent lidí. V prvním kole by měl Lula 41 procent, Bolsonaro 23 procent a žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů, ukázal průzkum.

Exprezident Lula vyhrál na konci dubna právní bitvu, když nejvyšší soud rozhodl, že soudce Sergio Moro, který ho poslal před několika lety za korupci do vězení, byl předpojatý. Moro obvinění z předpojatosti odmítá. Lula, který stál v čele Brazílie v letech 2003 až 2010, strávil ve vězení rok a půl a právě kvůli verdiktu, který nad ním vynesl Moro, se nemohl účastnit předchozích prezidentských voleb, které vyhrál nynější prezident Jair Bolsonaro. Lula byl propuštěn v listopadu 2019 díky verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož nesmí nastoupit výkon trestu odsouzený, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Exprezident Lula obvinění z korupce vždy odmítal a označoval je za politicky motivovaná. Podle Reuteru se všeobecně očekává, že se Lula příští rok voleb zúčastní, ten to však dosud oficiálně nepotvrdil.

Bolsonaro, armádní kapitán ve výslužbě a dlouholetý kongresman, stanul v čele země v lednu 2019. Jeho popularita v poslední době kvůli silnému dopadu pandemie covidu-19 na jeho zemi upadá. Čelí stále silnější kritice za podceňování koronaviru a nedostatečné zajištění očkovacích látek, připomíná Reuters.

Průzkum proběhl v úterý a ve středu na vzorku 2071 lidí, se kterými tazatelé osobně rozhovory.