reklama

Koronavirus, který se začal šířit koncem loňského roku z Číny, se dosud ve světě potvrdil u 5,42 milionu lidí. Více než třetina (1,64 milionu) připadá podle americké Univerzity Johnse Hopkinse na USA, kde se počet úmrtí s covidem-19 dnes dál přiblížil sto tisícům (97.722). Za neděli tam zemřelo 638 lidí, což je skoro o polovinu méně, než zemřelo o den dříve.

Brazílie za neděli eviduje 15.813 nově nakažených koronavirem, celkem už 363.211, a úmrtí s covidem-19 tam přibylo v neděli 653 na celkových 22.666. Ve skutečnosti je ale počet nakažených i úmrtí v této největší latinskoamerické zemi podle expertů mnohem vyšší, protože se tam provádí málo testů ve srovnání s ostatními zeměmi regionu.

Relativně nízký počet úmrtí s covidem-19 budí pozornost v Rusku, které je třetí na světě co do počtu potvrzených nakažených (dosud 353.427), ale až sedmnácté co do počtu úmrtí (3633). Místní úřady to vysvětlují přijetím vhodných opatření, podle kritiků ale úřady do statistiky započítávají jen ty případy, v nichž byl koronavirus hlavní příčinou úmrtí, zatímco jiné země zahrnují do údajů všechny zesnulé s pozitivním testem na koronavirus. Dnes Rusko oznámilo 8946 nově nakažených a 92 úmrtí, o den dříve to bylo 8599 nakažených a 153 úmrtí, což byl rekordní denní nárůst.

Pozitivní zprávy přichází ze Španělska, jež dál zmírnilo omezení zavedená v polovině března. Na 22 milionů Španělů může opět do restaurace, kina či divadla nebo se jít koupat na pláž, protože téměř polovina země se dostala předposlední fáze uvolňování. Zbytek země (asi 25 milionů Španělů) je ve druhé ze čtyř fází, takže například v Madridu a Barceloně se mohou otevřít zahrádky restaurací. V celé zemi ale dál platí omezení pohybu mimo domovskou provincii a povinnost nošení roušek, nelze-li dodržet bezpečnou vzdálenost. Povinné jsou roušky v MHD a dalších uzavřených prostorech.

Také v Řecku se poprvé po deseti týdnech otevřely restaurace a kavárny. Řekové mohou ode dneška též znovu cestovat na místní ostrovy, na lodích se ale musí dodržovat přísná hygienická pravidla a poloviční obsazenost. Povinné jsou tam jako v jiné veřejné dopravě v zemi roušky.

reklama