Během protestů, které vypukly v Louisville v americkém státu Kentucky po středečním rozhodnutí v kauze zabité černošky Breonny Taylorové, byli postřeleni dva policisté. Demonstrace vypukly rovněž v dalších amerických městech, píší agentury.
Velká porota ve státě Kentucky rozhodla, že v souvislosti s březnovým policejním zásahem v domě Taylorové, při nemž 26letá pracovnice ve zdravotnictví zemřela, bude obžalován jen jeden policista ze tří. Stíhán přitom není přímo za zabití této mladé ženy, ale z ohrožení jejích sousedů neopatrnou střelbou.
Vedení města Louisville v očekávání nepokojů po zveřejnění rozhodnutí vyhlásilo noční zákaz vycházení, z centra města rovněž zmizela téměř všechna auta a majitelé obchodů zabednili své výlohy.
Demonstrace v Louisville byly zpočátku převážně pokojné. Několik výstřelů však zaznělo ve chvíli, kdy se střetli těžkooděnci s davem protestujících, který chtěli rozehnat před devátou večerní tamního času (dnes ve 3:00 SELČ), kdy vstoupil v platnost zákaz vycházení. Reportér agentury Reuters uslyšel výstřely krátce poté, co policisté použili proti demonstrantům slzný plyn a zábleskové granáty.
V souvislosti se střelbou na policisty skončil v čele podezřelý člověk, úřady však zatím neuvedly, zda šlo o někoho z protestujících. Oba strážci zákona jsou mimo ohrožení života, jeden z nich musel na operaci, uvedl místní policejní velitel. Louisvillská policie zatkla za celou noc dohromady 46 lidí.
Početné demonstrace se sešly také ve více než desítce dalších amerických měst. V americké metropoli Washingtonu se shromáždilo několik stovek lidí nedaleko Bílého domu na náměstí nedávno pojmenovaném Black Lives Matter Plaza (na černošských životech záleží) podle protestního hnutí, které se staví proti rasismu a policejní brutalitě. Účastnící demonstrace skandovali heslo "bez spravedlnosti žádný mír", píše britský list The Guardian.
V New Yorku se sešlo velké množství lidí ve čtvrti Brooklyn, nelibost s rozhodnutím velké poroty v Kentucky pak vyjádřili rovněž protestující v Los Angeles, Filadelfii, Indianapolisu, Atlantě či v Dallasu.
V Denveru najelo auto do skupiny demonstrantů, podle tamní policie však nebyl nikdo vážněji zraněn a jeden člověk skončil ve vazbě.
Rozhodnutí ohledně trestního stíhání zasahujících policistů v případě úmrtí Taylorové bylo v USA očekáváno s napětím. Jméno 26leté oběti se totiž v posledních měsících stalo jedním z hlavních hesel protestů, jež vypukly ke konci května po smrti černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty.
Taylorová zemřela při přestřelce v jejím bytě, do nějž vtrhli tři policisté v civilu uprostřed noci kvůli domovní prohlídce. Přítel Taylorové policisty údajně považoval za lupiče a začal po nich střílet, ti pak palbu opětovali. Jeden z policistů podle listu The New York Times vypálil do bytu naslepo deset ran. Vyšetřovatelé však nedošli k jasnému závěru, čí kulky zasáhly neozbrojenou Taylorovou, stojící za zakrytými skleněnými dveřmi. Důvodem razie bylo podezření z obchodu s drogami, žádné se však v bytě nenašly.
Ke stíhání zasahujících policistů v minulosti vyzvala řada vysoce postavených politických činitelů včetně demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena. Ten dnes na twitteru odsoudil násilnosti při protestech a popřál postřeleným policistům z Louisville brzké uzdravení. V podobném smyslu se vyjádřil i prezident Donald Trump.
Even amidst the profound grief & anger today's decision generated, violence is never & can never be the answer. Those who engage in it must be held accountable. Jill & I are keeping the officers shot tonight in Louisville in our prayers. We wish them both a swift & full recovery.
— Joe Biden (@JoeBiden) September 24, 2020
Vlivný černošský aktivista Al Sharpton ve středu označil obvinění směřující jen na jednoho ze zasahujících policistů za "silně nedostatečné". Senátorka a demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová pak uvedla, že si Taylorová a její rodina "zaslouží spravedlnost včera, dnes i zítra". Na otázku ohledně stíhání policistů odpověděla, že ještě neměla příležitost si náležitě projít rozhodnutí velké poroty.
Témata: demonstrace v USA, Black lives matter, policie USA, Joe Biden, Donald Trump, USA
Související
13. prosince 2020 8:55
15. listopadu 2020 8:49
5. listopadu 2020 16:41
5. listopadu 2020 8:31
12. října 2020 13:52