reklama

Volební místnosti se otevřely dnes ráno místního času (odpoledne SEČ) a jako první se uzavřou ve Vermontu a ve Virginii, a to v 19:00 místního času (ve středu 01:00 SEČ). Ve 20:00 místního času (05:00 SEČ) se přestane hlasovat v Kalifornii, čímž takzvané volební superúterý skončí.

Členy volebních komisí Demokratické strany však poté čeká počítání odevzdaných hlasů, což na různých místech potrvá různě dlouho. Činitelé v Texasu již před týdny ujišťovali, že výsledky včetně přepočtu na počet delegátů letního nominačního sjezdu zveřejní do druhého dne (do středy večer SEČ).

Sčítání naopak obvykle zabere hodně času v Kalifornii, která je pro kandidáty nejzajímavější, jelikož vysílá na nominační sjezd nejvíce delegátů ze všech amerických států. Politolog Bob Shrum z jihokalifornské univerzity například serveru Vox řekl, že podle optimistických odhadů by mohly být výsledky z tohoto státu k dispozici za týden. Kalifornie se totiž snaží svoje volby otevřít co největšímu počtu voličů a umožňuje tak řadu způsobů, jak svůj hlas volební komisi zaslat. Shromáždění a ověření volebních lístků proto trvá delší dobu.

Favoritem na zisk největšího počtu delegátů ze 14 hlasujících států je senátor za Vermont Bernie Sanders. Pokud by se mu podařilo vytvořit si před svými rivaly dostatečný náskok, mohlo by podle řady pozorovatelů dnešní hlasování nominační souboj definitivně rozhodnout v jeho prospěch.

Silný výsledek se očekává také u bývalého viceprezidenta Joea Bidena, jehož kampaň nabrala po slabším začátku nové obrátky. Podporuje jej řada vysoce postavených demokratů a na jeho stranu se postavili také nedávno odstoupivší kandidáti Pete Buttigieg či Amy Klobucharová.

Za černého koně klání je považován miliardář Mike Bloomberg, který ve čtyřech dosud hlasujících státech nenastoupil a do klání se zapojuje až nyní. Bloomberg dnes novinářům řekl, že je možné, že nezvítězí ani v jednom ze 14 hlasujících států. Podotkl také, že jeho největší šancí na zisk nominace je scénář, kdy si ani jeden kandidát nezajistí nadpoloviční většinu delegátů. O soupeři Donalda Trumpa v listopadových volbách by se poté rozhodovalo v kuloárech letního nominačního sjezdu demokratů.

reklama