Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcína Moderna je účinnější než Pfizer, hlásí výrobce

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká společnost Moderna oznámila lepší statistiky o dlouhodobé účinnosti své vakcíny na covid-19 oproti výsledkům očkovací látky od konsorcia Pfizer/BioNTech. Šest měsíců po podání druhé dávky ochrana proti onemocnění po nákaze koronavirem dosahuje 93 procent. Výrobce dnes nicméně uvedl, že před zimním obdobím budou lidé potřebovat ještě třetí dávku vakcíny.

Ohlášený údaj o účinnosti po půl roce je skoro stejný jako odhad po původním klinickém testu, po němž Moderna oznámila 94procentní účinnost své vakcíny.

"Naše vakcína na covid-19 ukazuje trvalou 93procentní účinnost po dobu šesti měsíců, ale je třeba si uvědomit, že mutace delta je významnou novou hrozbou, takže musíme zůstat ve střehu," uvedl šéf Moderny Stéphane Bancel.

Minulý týden data o účinnosti po šesti měsících zveřejnili výrobci druhé z covidových vakcín fungujících na principu mRNA, tedy Pfizer a BioNTech. Efektivita jejich přípravku s každými dvěma měsíci klesla asi o šest procentních bodů a půl roku po podání druhé dávky byla podle nich kolem 84 procent.

I přes lepší výsledek budou podle společnosti Moderna lidé naočkovaní její vakcínou brzy potřebovat třetí dávku. Firma se domnívá, že protilátky budou s postupem času ubývat. Uvádí, že testuje tři různé verze přípravku pro dodatečnou injekci, přičemž u všech tří kandidátů přicházela silná reakce imunitního systému na rozšířené mutace koronaviru včetně delty.

Vyjádření Moderny je dalším příspěvkem do debat politiků a odborné veřejnosti o tom, zda jsou třetí dávky očkování proti covidu-19 potřebné a bezpečné. Tuto cestu prosazuje i společnost Pfizer a některé bohatší státy už podávání posilujících dávek připravují, uvedla agentura Reuters.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes například informoval o plánu poskytnout přeočkování osobám výrazněji ohroženým koronavirem, jako jsou senioři. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus přitom ve středu takové plány kritizoval, a to kvůli nedostatku vakcín v řadě chudších zemí, kde míra proočkovanosti obyvatel ještě nedosahuje ani deseti procent.

Témata:  očkování Pfizer

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.