Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcína proti covid-19 na obzoru? Z USA přišla optimistická zpráva

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká laboratoř Moderna v pondělí oznámila, že úvodní fáze klinických testů jí vyvíjené vakcíny proti koronaviru přinesla "pozitivní předběžné údaje". Napsala to agentura AFP. Zpráva silně rezonovala na asijských i amerických akciových trzích, které následně zaznamenaly podstatný nárůst.

Podle vyjádření firmy vzbudila vakcína pojmenovaná mRNA-1273 u osmi testovaných lidí podobně silnou imunitní odezvu, jakou vědci pozorují u osob, kteří se virem přirozeně nakazili. Kompletní výsledky ze studie na všech 45 testovaných lidech však zatím nejsou k dispozici.

"Tyto předběžné údaje z fáze 1, ačkoliv jsou předběžné, ukazují, že naočkování (látkou) mRNA-1273 spustí imunitní odpověď stejného rozsahu, jako přirozená nákaza," řekl výzkumný ředitel Moderny Tal Zaks. Klinické testy provádí americký Národní institut zdraví (NIH), přičemž do projektu Moderny investovala americká vláda téměř půl miliardy dolarů (12,73 miliardy korun).

Akcie firmy Moderna po sdělení vyskočily o více než čtvrtinu. Zisky si přitom připsal také americký index Standard & Poor's 500, který zaznamenal největší nárůst od začátku dubna. Rostly však i další americké ukazatele.

Na zprávu zareagovali rovněž asijští investoři. Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei zpevnil o 1,5 procenta, australský S&P/ASX 200 zamířil vzhůru o 1,8 procenta, jihokorejská KOSPI o 2,2 procenta, hongkongský Hang Seng o 2,1 procenta. Trhy rostly rovněž v Indii, na Tchaj-wanu či v jihovýchodní Asii.

Podle řady expertů je objevení vakcíny jediným způsobem, jímž lze otevřít světovou ekonomiku bez obav z další vlny nákazy, která by si vyžádala nové zavedení společenských restrikcí, jež tvrdě dopadají na hospodářství. Na vývoji očkovací látky tak pracují stovky vědeckých týmů po celém světě. Americký prezident Donald Trump minulý týden řekl, že USA bedlivě sledují a podporují vývoj 14 nejslibnějších látek. Z těch chtějí postupně další vyřazovat po výsledcích prvních testů a dobrat se tak k nejúčinnějšímu preparátu, který budou následně hromadně distribuovat.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA očkování ekonomika

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.