Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcíny modifikované kvůli mutacím asi budou v EU posouzeny zrychleně

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce modifikované vakcíny proti covidu-19, které nyní výrobci vyvíjejí kvůli mutacím koronaviru, posoudit ve zrychleném řízení. Pro upravené verze již dříve schválených očkovacích látek nebude požadovat rozsáhlé klinické testování, řekl dnes agentuře Reuters Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín.

Cavaleri také uvedl, že už v následujících několika dnech nejspíš o schválení své vakcíny k mimořádnému použití požádá EMA americký výrobce Johnson & Johnson. Ten už počátkem února zažádal o schválení své jednodávkové vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pokud se Johnson & Johnson na EMA obrátí už příští týden, mohl by úřad své rozhodnutí zveřejnit zhruba v polovině března.

"Pracujeme nyní na úpravě pravidel a přepokládáme, že nebudeme žádat rozsáhlou třetí fázi testování. To nám dovolí být rychlejší," řekl Cavaleri. "Budeme chtít testování v menším rozsahu, s několika stovkami účastníků, nikoli s 30.000 či 40.000," dodal.

Vakcíny upravené speciálně pro aplikaci proti mutacím viru SARS-CoV-2, které se začaly šířit z Británie, Brazílie a Jihoafrické republiky, nyní připravují mimo jiné výrobci už dříve schválených očkovacích látek jako jsou firmy Pfizer, Moderna či AstraZeneca.

Témata:  očkování EU

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.