V Evropě nemůže být mír, pokud nebude respektována státní suverenita a nedotknutelnost hranic, domnívá se Macron. Vzhledem k síle Ruska a jeho geografickému rozsahu, je podle něj jasné, že válka na Ukrajině nemůže mít čistě vojenský konec. "Tato válka musí skončit u jednacího stolu, v okamžiku a za podmínek, které si zvolí Ukrajinci, protože oni jsou oběťmi agrese," uvedl francouzský prezident.

Zdůraznil, že nikdo nemůže Ukrajincům diktovat, za jakých podmínek a kdy mají diskuse o míru začít. "Jestli si myslím, že takový čas nastal už teď? Ne. Teď ještě žijeme uprostřed války," řekl Macron novinářům.

V souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu vyzývá hlava Francie, aby se Evropané při vlastní obraně přestali spoléhat jen na Američany a začali více spolupracovat uvnitř Evropské unie. Společná evropská obrana podle Macrona rozhodně nemá být náhražkou Severoatlantické aliance. "NATO je nepostradatelné, ale Evropané musí být v jeho rámci silnější," uvedl Macron. Dodal, že Evropa by také měla mít vlastní kapacity pro výrobu obranných systémů.

Bylo by zásadní strategickou chybou Evropanů, pokud by urychleně nedosáhli schopnosti bránit se sami, domnívá se francouzský prezident. O tom, jak na tom Evropa v příštích letech bude, rozhodne podle něj schopnost zajistit si energetickou bezpečnost, úspěch v boji se změnami klimatu, technologická nezávislost a schopnost ubránit se.

Současná energetická krize podle Macrona ukazuje fakt, že závislost na dovozu fosilních paliv je zneužitelná. "Stav planety a geopolitické napětí teď ukazují, že bylo chybou, když jsme si mysleli, že nám tyto zdroje nikdy nebudou chybět," uvedl Macron.

Aby Evropa dokázali čelit přímým i nepřímým důsledkům války na Ukrajině, musí být podle Macrona všichni vzájemně solidární. Je také třeba posílit evropskou vojenskou, energetickou, potravinovou i průmyslovou suverenitu. "Jsme jeden kontinent, a pokud to nebude fungovat v jedné z jeho částí, nebude to fungovat nikde. Takže naše vzájemná finanční solidarita musí být větší," uvedl. Je podle něj ale příliš brzy na debaty, jak toho konkrétně dosáhnout.