"Duševní zdraví je zásadní problém, který se v naší zemi nedostatečně řeší. Prostředky poskytnuté v průběhu let k řešení tohoto problému neodpovídaly jeho velikosti," uvedl Macron na konferenci s odborníky na duševní zdraví.

Macronův kabinet rovněž slíbil, že v psychologických centrech provozovaných státem vytvoří více pracovních míst. Díky tomu by měli získat lepší přístup ke zdravotní péči lidé, kteří žijí na venkově a na prohlídku často čekají i několik měsíců.

Psychologové, kteří podobná opatření dlouhodobě požadovali, oznámení vítají. Podle odborníků měla podobná iniciativa vzniknout už dávno, zejména s přihlédnutím k pandemii covidu-19, která u mnoha lidí způsobila nebo prohloubila psychické obtíže.

Vláda podle Macrona nechtěla vidět význam duševního zdraví, zatímco se koronavirová infekce šířila zemí, dokud jí nedošlo, že následky pandemie mohou být nejen fyzické, ale i psychické.

Ve Francii prudce přibylo dětí, které hledají psychologickou pomoc a zdravotníci registrovali i zvýšený počet pokusů o sebevraždu, zejména mezi dospívajícími. Psychické zdraví dětí negativně ovlivnily uzávěry škol, uvedl Macron.

Podle prezidenta trpí depresí asi 20 procent Francouzů. Z vládního průzkumu ze začátku září vyplynulo, že sebevražedné myšlenky pociťovalo v průběhu roku až deset procent respondentů. To je dvakrát více než v dotazováních provedených před vypuknutím pandemie.

Nárůst počtu lidí, kteří hledají pomoc kvůli úzkostem, depresím, závislostem a dalším zdravotním potížím, hlásí odborníci z mnoha zemí. K duševním problémům podle nich přispěla nucená izolace, uzávěry či zákazy vycházení. Péči o pacienty rovněž ovlivnilo přesměrování finančních prostředků určených na péči o duševní zdraví a jejich využití k boji proti koronaviru.

Státní systémy zdravotní péče v Británii, Německu a některých dalších zemích už například terapeutická sezení proplácejí. V České republice si lidé mohou najít psychologa, který spolupracuje se zdravotní pojišťovnou. Psychiatrická péče je z velké části hrazena z veřejného zdravotního pojištění.