reklama

Oběťmi prvního neštěstí jsou podle prvotních informací horský vůdce a muž a žena okolo třicítky, které doprovázel. Trojici zasáhla lavina sunoucí se údolím v blízkosti hory Grande Ruine, jejíž vrchol je ve výšce 3765 metrů nad mořem. Skialpinisté spadli 400 metrů, jejich částečně zasypaná těla našli horští záchranáři. Na místě zasahoval také psovod a lékař, záchranný tým na místo dopravil vrtulník.

Při cestě na horu Ailefroide jiná skupina skialpinistů zdolávala ledovou rokli za použití maček. Lyže měli připnuté na batohu. "Průjezd dvou lyžařů, kteří sjížděli 45stupňový svah, utrhl desku (sněhu), která způsobila sněhovou lavinu, ta strhla čtyři lidi," uvedla prokuratura v Grenoblu. Nehodu nepřežil 54letý muž a 49letá žena, třetí člen výpravy má zlomenou ruku a čtvrtý vyvázl bez zranění. Obě oběti žily v horském středisku Alpe d’Huez a byli instruktoři lyžování.

Třetí lavina dnes spadla v oblasti u Valjouffrey, zasáhla tři lidi a jednoho z nich těžce zranila, napsal list Le Dauphiné Libéré.

Francouzský meteorologický úřad vydal výstrahu pro horské oblasti, platí v nich žlutý stupeň ohrožení, tedy druhý ze čtyř možných. Varování před lavinami bude platit nejméně do úterý, píše AFP.

reklama