Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Španělsku exhumovali diktátora Franka, jeho vnuk se zostra pustil do vlády

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ostatky španělského diktátora Franciska Franka dnes byly vyzdviženy z dosavadního hrobu v mauzoleu Údolí padlých nedaleko Madridu. Oznámil to podle agentury Reuters zástupce španělské vlády.

Rakev s Frankovými ostatky byla podle záběrů přenášených španělskými médii za doprovodu rodinných příslušníků vynesena z baziliky v Údolí padlých a naložena do pohřebního vozu. Následně byla přeložena do vrtulníku určeného k její přepravě na madridské předměstí El Pardo, kde bude rakev uložena do soukromé rodinné hrobky na místním hřbitově.

V bazilice v Údolí padlých, asi 50 kilometrů od Madridu, začala exhumace dopoledne a po zhruba dvou hodinách byla dokončena. Loni ji schválila vláda a rodina kontroverzního španělského vůdce z let 1939-75 se jí marně snažila zabránit u soudu.

Při exhumaci bylo třeba z Frankova hrobu sejmout žulový poklop o hmotnosti 1500 kilogramů. Podle vlády se operace obešla bez incidentů. Nesdělila však, jaký bude další osud náhrobního kamene.

Celý bouřlivě diskutovaný proces vyzdvižení ostatků z dosavadního hrobu, jejich přesunu a opětovného pohřbení se koná za přísných bezpečnostních opatření a s vyloučením veřejnosti a do značné míry i médií.

Frankovy ostatky jsou přemístěny po 44 letech. Od pohřbu diktátora v roce 1975 spočívaly v mauzoleu Údolí padlých, které Franco nechal budovat poté, co se roku 1939 chopil moci.

Na stavbě pracoval i nyní 93letý Nicolás Sánchez-Albornoz, někdejší člen studentského protifašistického sdružení, jakožto vězeň Frankova režimu. "Čekali jsme mnoho desetiletí, až zmizí z tohoto monumentu, který byl hanbou Španělska. Všichni diktátoři Frankova ražení - Hitler, Mussolini - z Evropy zmizeli a nebyli poctěni takovými hroby," řekl Sánchez-Albornoz k dnešní exhumaci podle agentury Reuters.

Vyzdvižení Frankových ostatků schválila až loni v červnu nynější socialistická vláda Pedra Sáncheze, která stejně jako řada Španělů považuje za nedůstojné, aby byl Franco pohřben na stejném místě jako téměř 34.000 obětí z obou táborů španělské občanské války. Tu pučem v roce 1936 rozpoutal právě Franco a zemřelo v ní za tři roky na půl milionu lidí.

Exhumaci se marně snažila zabránit řadou stížností k soudu Frankova rodina i jeho příznivci. Například diktátorův nejstarší vnuk Francisco Franco y Martínez-Bordiu označil nařízenou exhumaci za politickou lest Socialistické strany a znesvěcení. "Pociťuji velkou zlost, protože použili něco tak zbabělého jako vykopání mrtvého těla, využili těla k propagandě a politické publicitě, aby získali pár hlasů před volbami," řekl vnuk agentuře Reuters.

Ze samotného vyzdvižení ostatků nesměly být pořizovány fotografie ani audiozáznamy. U vchodu do baziliky byly instalovány detektory kovů a nad náhrobkem byla vztyčena plachta. Kromě 22 členů Frankovy rodiny, u nichž mnozí měli podle televizních záběrů v rukou kytice, dnes do Údolí padlých přijela i ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová či kněz.

Na hřbitově El Pardo-Mingorrubio, kam bude Franco přemístěn a kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová, několik ministrů jeho vlády či diktátor Rafael Trujillo z Dominikánské republiky, se má konat soukromá mše.

U hřbitova se sešlo několik desítek odpůrců exhumace. Podle deníku El País provolávali "Ať žije, Španělsko, ať žije Franco!"

Témata:  Španělsko Francisco Franco

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy