Delegace Moskvy a Kyjeva usedly v úterý k dalšímu kolu vyjednávání v Istanbulu. Ukrajina podle svých vyjednavačů předložila návrh na cestu k ukrajinské neutralitě, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Rusko naopak po ukončení hovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko ale upozornil, že i přes tento příslib se v noci na dnešek bojovalo u Kyjeva i u Černihivu, který nepřátelská vojska ostřelovala celou noc.

Vyjednávání v Istanbulu původně měla trvat dva dny, nakonec ale skončila zhruba po čtyřech hodinách. Podle Peskova si obě strany řekly, co potřebovaly, a vrátily se do svých zemí ke konzultacím.

"Je pozitivní, že ukrajinská strana konečně na papír sepsala a zformulovala konkrétní návrhy. To se dosud nepodařilo," řekl novinářům Peskov. "Co se ostatního týče, stále nemůžeme hovořit o něčem slibném, o nějakých průlomech - čeká nás ještě velmi dlouhá cesta," dodal.

O poznání pochvalněji se ale o úterním rokování vyjádřil Medinskij. "Kyjevská vláda poprvé po letech dala najevo ochotu se s Ruskem domluvit," sdělil diplomat. Prohlásil, že ukrajinské návrhy vedle upuštění od snah vstoupit do NATO obsahují také odmítnutí cizích vojenských základen a kontingentů na ukrajinském území, odmítnutí jaderných zbraní a rovněž závazek, že Ukrajina bude provádět vojenská cvičení jedině se souhlasem zahraničních garantů dohody, mezi nimiž bude Rusko.

Podrobnosti z vyjednávání, jako navrhovaný seznam zahraničním garantů či řešení sporu o Ruskem anektovaný Krym mluvčí Kremlu blíže nekomentoval, píše TASS. Pouze zmínil, že Krymský poloostrov "je součástí Ruské federace". Ukrajinská delegace v úterý oznámila, že součástí jejích návrhů je i patnáctileté konzultační období o Krymu. Medinskij uvedl, že postoj Ruska k otázkám "Krymu a Donbasu se nezměnil".

Šéf ukrajinských vyjednavačů Davyd Arachamija dnes v rozhovoru s deníkem RBK-Ukrajina zopakoval podmínku, že jakákoli dohoda mezi Moskvou a Kyjevem nebude možná, dokud Rusko neopustí veškeré území Ukrajiny, které zabralo po 23. únoru letošního roku.

"Hovořili jsme o tom od prvního setkání. Nemůžeme dělat polovičatá rozhodnutí," dodal Arachamija, podle kterého po opuštění ukrajinského území ruskými vojsky o dohodě rozhodnou i Ukrajinci v referendu. Také představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, který je jedním z vyjednavačů, zdůraznil, že referendum bude možné jedině po odchodu ruských vojsk.

Na dotaz novinářů, zda hlavní ruský vyjednavač seznámil ruského prezidenta Vladimira Putina s návrhy ukrajinské strany, mluvčí Kremlu podle agentury TASS odpověděl v jasném žertu: "Co si myslíte? Ne, nechal si to pro sebe."

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.