Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci zabodovali. Nový test odhalí z krve přes 50 druhů rakoviny

krev
krev
Foto: Pixabay

Nově vyvinutý test může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky. Zkoumá totiž v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná.

Slibné výsledky výzkumu zveřejnil tým vědců z amerických a britských univerzit a výzkumných institucí v odborném periodiku Annals of Oncology.

Podle nich při dosavadních zkouškách byly pozitivní testy z 99 procent správné, klíčová ale bude další fáze výzkumu. V té se budou zaměřovat na to, zda testy nepomíjejí některé případy, a neposkytují tak pacientům falešné ujištění, že jsou zdraví nebo naopak.

Nový test je podle BBC založen na analýze takzvané methylace DNA z nádorů, která volně cirkuluje v krevním oběhu. Výsledky analýzy pak porovnává počítač pomocí algoritmů s předem zadanými daty získanými od pacientů trpícími rakovinou. Podle vědců dokáže odhalit i nádory v raném stadiu, i když vyšší úspěšnost má test v pozdějších fázích nemoci. V 96 procentech případů test při klinických zkouškách správně určil i typ rakoviny, kterou daný pacient trpí.

"Tento krevní test má zdá se všechny předpoklady, aby se dal využít v populaci jako jakýsi všeobecný test pro screening nádorů," uvedl jeden z autorů studie Geoff Oxnard. "Než se ale začne šířeji používat, musíme ověřit výsledky z klinických zkoušek a plně pochopit, jak funguje," dodal.

Vědci do počítačového systému zadali známá data 2800 onkologických pacientů a pak pomocí něj testovali vzorky krve 3052 účastníků výzkumu, z nichž jedna polovina rakovinou trpěla a druhá nikoli. Z testů se například podařilo správně diagnostikovat 63 procent pacientů s rakovinou slinivky v raném stádiu, v pokročilém stádiu už byly testy úspěšné ve 100 procentech případů.

"Možnost odhalit rakovinu v raných stádiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe. Ačkoli tento test je teprve v úvodní fázi zkoušek, výsledky jsou velice povzbudivé," uvedl britský onkolog David Crosby.

Témata:  rakovina vědci zdraví krev

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy