Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velká hrozba pro Evropu. Stane se obětí závodů ve zbrojení?

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropany, aby se nespokojili s rolí pouhých diváků na závodech ve zbrojení, včetně zbrojení jaderného. Podle něj totiž na starém kontinentu hrozí nové kolo podobného soupeření a Evropané by proto měli přijít s novými mezinárodními iniciativami, které by mohly hrozbu zvládnout.

"Evropané si musí kolektivně uvědomit, že kvůli neexistenci právního rámce by na své vlastní půdě mohli být rychle vystaveni opakování závodů ve zbrojení, ať s konvenčními či jadernými zbraněmi. Nesmí se spokojit s rolí diváků," prohlásil Emmanuel Macron v narážce na vypovězení odzbrojovacích smluv mezi Spojenými státy a Ruskem.

"Francie zmobilizuje nejvíce dotčené evropské partnery, abychom položili základy společné mezinárodní strategie," přislíbil Macron.

EN DIRECT | Discours du Président @EmmanuelMacron sur la stratégie de défense et de dissuasion depuis l’École militaire. https://t.co/PfYQShLHV2

— Élysée (@Elysee) February 7, 2020

Francie je podle něj přesvědčena, že dlouhodobá bezpečnost Evropy závisí na silném spojenectví se Spojenými státy. "Ale naše bezpečnost také nevyhnutelně závisí na větších schopnostech Evropanů vést operace samostatně," zdůraznil šéf Elysejského paláce.

V projevu na Vysoké válečné škole v Paříži, věnovaném francouzské obranné strategii a jadernému odstrašování Macron upozornil, že Francie zmenšila svůj jaderný arzenál na méně než 300 hlavic, což označil za vzorový příklad odzbrojování.

"Francie má na světě jedinečnou bilanci, která je v souladu s její odpovědností vůči národním zájmům, když nezvratně odstranila pozemní složku svých jaderných sil, jakož i zařízení k jaderným zkouškám a výrobní zařízení na výrobu štěpného materiálu pro zbraně. Velikost svého arzenálu snížila na méně než 300 jaderných zbraní," uvedl šéf státu.

Francie před 60 lety, 13. února 1960, podnikla v alžírské poušti první zkoušku své jaderné zbraně, plutoniové bomby o síle třikrát až čtyřikrát větší než bomba, která v srpnu 1945 vybuchla v Hirošimě. "Hurá pro Francii! Od tohoto rána je silnější a hrdější," nadšeně okomentoval "úžasný úspěch" generál Charles de Gaulle, stojící tehdy v čele republiky.

Témata:  Francie zbraně jaderné zbraně Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy