Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny v Německu nejvýše na 19 stupňů Celsia. V dnes zveřejněném rozhovoru s listem Süddeutsche Zeitung to řekl ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.
Kvůli nejistotě dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Podobné opatření chystá i české ministerstvo průmyslu a obchodu, které v případě nedostatku paliva v teplárnách navrhuje vytápět pouze na 18 stupňů.
"Veřejné budovy, samozřejmě s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení, budou vytápěny pouze na 19 stupňů," řekl Habeck. Uvedl, že příslušná nařízení budou součástí zákona o energetické bezpečnosti.
Podle Habecka se počítá i s tím, že památky a významné budovy v noci nebudou osvíceny. Sám už dříve nechal vypnout osvětlení svého ministerstva, kde se kvůli úsporám během léta méně pouští klimatizace.
Habeck se nyní chce domluvit s ministerstvem práce a sociálními partnery na tom, jak najít úspory na pracovištích. Habeck je v Německu hlavní tváří šetření s energií, ke kterému opakovaně vyzývá. Veřejnosti mimo jiné doporučil, aby se stejně jako on sprchovala co nejrychleji. Vedle krátké sprchy doporučuje používat úsporné sprchové hlavice a na vodních bateriích perlátory.
Šéf německého síťového regulátora Klaus Müller v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag řekl, že lidé v Německu budou muset kvůli klesajícím dodávkám ruského plynu snížit spotřebu energie nejméně o 20 procent, aby země zabránila tomu, že bude mít v prosinci nedostatek plynu. V úterý Müller ve veřejnoprávní televizi ZDF řekl, že kolektivní šetření v celé Evropě by mohlo pomoci stabilizovat vysoké ceny plynu.
Kvůli problémům s dodávkami plynu v Německu od června platí stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Přímé dopady a omezení na domácnosti nové opatření zatím nemá. Podle síťového regulátora je situace sice napjatá, ale zásobování Německa plynem je nadále stabilní.
České ministerstvo průmyslu a obchodu v navrhované vyhlášce předpokládá, že v centrálně vytápěných obývacích pokojích, v kuchyních či dětských pokojích a kancelářích by se měla teplota snížit na 18 stupňů, pokud bude nedostatek paliva v teplárnách. Ve školních učebnách či koupelnách by se pak vytápělo na 19 stupňů.
V nemocničních pokojích má v případě nouze teplota klesnout z 22 na 20 stupňů, v ordinacích z 24 na 20 stupňů Celsia. V čekárnách má být 18 stupňů, na operačních sálech 20 místo současných 25 stupňů. V hotelových pokojích návrh počítá se snížením vytápění o dva stupně na 18 stupňů Celsia, stejně tak na kolejích a ubytovnách.
Témata: Německo
Související
13. září 2024 15:52
13. září 2024 13:36
12. září 2024 21:35
12. září 2024 5:25
11. září 2024 10:17
9. září 2024 19:09