reklama

"Uděláme to. Dostaneme zbývající teroristické prapory Hamásu v Rafahu, což je jejich poslední bašta," řekl Netanjahu v rozhovoru pro pořad This Week. Americká televize ABC ho v celém znění odvysílá dnes.

Izraelský premiér podle svých slov vnímá vyjádření Bílého domu ohledně možných dopadů operace na civilisty. "Zajistíme bezpečný koridor pro civilní obyvatelstvo, aby mohlo odejít," slíbil v interview s tím, že bude vypracován podrobný plán.

Podle Netanjahua je součástí izraelského válečného úsilí snaha dostat civilisty mimo nebezpečí. Radikály obvinil z pravého opaku. "Součástí úsilí Hamásu je v nebezpečí je udržet," poznamenal. "Ti, kdo říkají, že bychom za žádných okolností neměli do Rafáhu vstupovat, v podstatě říkají, prohrajte válku. Nechte tam Hamás," dodal premiér.

Hamás v sobotu varoval, že jakákoliv izraelská vojenská operace v Rafahu na jihu Pásma Gazy může vést k desítkám tisíc mrtvých či zraněných. Hnutí v prohlášení upozornilo na možné katastrofické důsledky vstupu vojáků do města, kam uprchlo více než milion civilistů.

Netanjahu přikázal vojákům další postup ve středu, kdy zároveň odmítl požadavky Hamásu, kterými hnutí podmínilo souhlas s dohodou o příměří a propuštění rukojmích. V pátek pak nařídil armádě, aby před předpokládanou pozemní invazí vypracovala plán na evakuaci města.