Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlna uprchlíků dorazila do Lamanšského průlivu, pokouší se ho i přeplavat

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počet migrantů, kteří se pokoušejí dostat přes Lamanšský průliv z Francie do Británie, se oproti loňskému roku zdvojnásobil. Uvedl to francouzský námořní úřad, podle nějž se touto cestou od ledna pokusilo proniknout 1473 běženců, zatímco za celý loňský rok to bylo 586 migrantů.

O boji proti migraci v Lamanšském průlivu budou ve čtvrtek v Paříži jednat francouzský ministr vnitra Christophe Castaner a jeho britská kolegyně Priti Patelová.

V roce 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize, úřady žádné pokusy migrantů o přeplutí Lamanšského průlivu nezaznamenaly. V roce 2016 bylo v průlivu zachráněno 164 migrantů, o rok později 47. Migranti se v moři mezi Francií a Británií začali ve větších počtech objevovat loni v listopadu. Od té doby jejich množství podle úřadů "pomalu, ale jistě roste". Nezabránilo tomu ani lednové posílení pobřežních hlídek na moři i na souši, píše AFP.

Třicet kilometrů průlivu v jeho nejužším bodě se někteří migranti pokoušejí dokonce přeplavat. Minulý pátek bylo na pláži v belgické obci Zeebrugge nalezeno tělo osmačtyřicetiletého Iráčana, který patrně takto vyrazil z jedné pláže na severu Francie.

"Toto je jistě více medializované, ale v poměru s každodenní prací celníků a četníků nesrovnatelné. V kamionech nalézáme daleko více migrantů," řekl AFP její policejní zdroj.

Pašeráci lidí podle úřadů kupují v Německu, Nizozemsku a Belgii malé čluny, které schovávají do písku. Pak své zákazníky dopraví na severofrancouzské pobřeží a ti si už musí poradit sami.

Rostoucí počet pokusů podle úřadů souvisí s příchodem irácké komunity, které se v oblasti okolo Calais a Dunkerku nepodařilo usadit, a s přísnějšími silničními a železničnímu kontrolami v tunelu pod Lamanšským průlivem. Aktivisté také tvrdí, že migranti jsou terčem policejního zastrašování. Řadu z nich k pokusu o přeplutí kanálu inspirují ti, kterým se to podařilo.

Témata:  uprchlíci Velká Británie Francie Lamanšský průliv

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy