reklama

O boji proti migraci v Lamanšském průlivu budou ve čtvrtek v Paříži jednat francouzský ministr vnitra Christophe Castaner a jeho britská kolegyně Priti Patelová.

V roce 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize, úřady žádné pokusy migrantů o přeplutí Lamanšského průlivu nezaznamenaly. V roce 2016 bylo v průlivu zachráněno 164 migrantů, o rok později 47. Migranti se v moři mezi Francií a Británií začali ve větších počtech objevovat loni v listopadu. Od té doby jejich množství podle úřadů "pomalu, ale jistě roste". Nezabránilo tomu ani lednové posílení pobřežních hlídek na moři i na souši, píše AFP.

Třicet kilometrů průlivu v jeho nejužším bodě se někteří migranti pokoušejí dokonce přeplavat. Minulý pátek bylo na pláži v belgické obci Zeebrugge nalezeno tělo osmačtyřicetiletého Iráčana, který patrně takto vyrazil z jedné pláže na severu Francie.

"Toto je jistě více medializované, ale v poměru s každodenní prací celníků a četníků nesrovnatelné. V kamionech nalézáme daleko více migrantů," řekl AFP její policejní zdroj.

Pašeráci lidí podle úřadů kupují v Německu, Nizozemsku a Belgii malé čluny, které schovávají do písku. Pak své zákazníky dopraví na severofrancouzské pobřeží a ti si už musí poradit sami.

Rostoucí počet pokusů podle úřadů souvisí s příchodem irácké komunity, které se v oblasti okolo Calais a Dunkerku nepodařilo usadit, a s přísnějšími silničními a železničnímu kontrolami v tunelu pod Lamanšským průlivem. Aktivisté také tvrdí, že migranti jsou terčem policejního zastrašování. Řadu z nich k pokusu o přeplutí kanálu inspirují ti, kterým se to podařilo.