reklama

Americký prezident Donald Trump si zatím podle médií zajistil 213 hlasů. Hlava státu si podle odhadů výsledků připsala cenná vítězství ve státech Florida, Iowa a Ohio, údajně se k ní přiklonili také voliči v Texasu. Biden si ovšem podle AP a televize Fox News připsal 11 volitelských hlasů Arizony, které v roce 2016 putovaly za Trumpem.

Hlasovací místnosti už jsou déle než dvě hodiny ve všech amerických státech zavřené, stále však zbývají k sečtení miliony hlasů. Ačkoli se prezident Trump při vystoupení v Bílém domě prohlásil za vítěze prezidentské volby, žádná z předních zpravodajských organizací ještě nepřišla s odhadem celkového výsledku.

Stále se čeká na definitivní verdikty z Georgie, Severní Karolíny nebo Pensylvánie, kde průzkumy předpovídaly těsné souboje, a také z Michiganu a Wisconsinu. Predikce z jednotlivých států dlouho kopírovaly výsledky z roku 2016, jedinou výjimku tvoří již zmíněná Arizona.

Vítězství Bidena zde dlouho předpovídala pouze televize Fox News, později přišla stejná zpráva od AP. "Bidenovo vítězství je tvrdou ránou pro Trumpovy šance na znovuzvolení. Arizona podpořila demokratického kandidáta za posledních 72 let jen jednou," píše AP.

Předpokládané Trumpovo vítězství na Floridě, v Ohiu a v Texasu však udržuje prezidenta ve hře o druhý mandát, podle expertů by bez těchto států jeho šance na další čtyři roky v Bílém domě v podstatě pohasly. Prezidentovi je přitom podle modelu The New York Times nakloněn další klíčový stát Severní Karolína. V podobně významném státu Georgia, který je tradiční republikánskou baštou, je však situace stále nejasná.

Vzhledem k dosavadnímu vývoji je stále pravděpodobnější, že se na jméno nového prezidenta USA bude čekat déle, než bývá obvyklé. Pozornost se totiž nyní přesouvá na další nerozhodné souboje, a to v zejména v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Tamní projekce však zřejmě nebudou známy v příštích hodinách či dokonce dnech v důsledku neobvykle vysokého počtu poštovních hlasů, které se sčítají pomaleji a často se zpožděním. V Michiganu například podle agentury Reuters úřady předpokládají, že finální výsledky oznámí až ve středu večer místního času (ve čtvrtek nad ránem SEČ).

Trump si podle dosavadních prognóz zatím zajistí 213 volitelů, Bidenův průběžný součet navýšila AP na 238 po ohlášení jeho triumfu ve státě Maine. Biden už by tak měl více volitelů, než kolik jich před čtyřmi lety získala Hillary Clintonová.

Americká média zatím přisuzují republikánskému prezidentovi největší republikánskou baštu Texas, dále Jižní Karolínu, Oklahomu, Alabamu, Mississippi, Missouri, Tennessee, Západní Virginii, Kentucky, Indianu, Arkansasu, Jižní a Severní Dakotu, Louisianu, Kansas, Wyoming, část Nebrasky, Utah a Idaho.

Jeho demokratický soupeř Biden pak zvítězí v Connecticutu, Delaware, Marylandu, New Jersey, Rhode Islandu, Massachusetts, Illinois, New Yorku, Novém Mexiku, Coloradu, New Hampshire, Minnesotě, Kalifornii, Oregonu a státu Washington. Za bývalým viceprezidentem putují i tři ze čtyř volitelů z Maine.