reklama

"Jsem jeden z těch lidí, nebo konkurentů, pro které to neskončí, dokud nezazvoní zvonec, " uvedl v rozhovoru odvysílaném v neděli Biden s tím, že očekává "tvrdý souboj". Demokrat odpovídal v pořadu 60 Minutes na dotaz reportérky Norah O'Donnellové, zda si myslí, že ho Trump stále může porazit. "Máme dobrý pocit z toho, jak si teď stojíme," uvedl prezidentský kandidát a vzápětí doplnil, že Trumpovu "hru" nepodceňuje.

Republikánský prezident se podle Bidena snaží "tak nějak zpochybnit volby". Tyto snahy mají podle demokrata za cíl přimět lidi, aby přemýšleli, zda se k nim postavit stejně a zda vůbec má smysl jít hlasovat.

Trump se opakovaně nechal slyšet, že rozšířené korespondenční hlasování povede k rozsáhlým podvodům, přestože podle expertů jsou volební podvody velmi neobvyklé.

"Co mne opravdu potěšilo je obrovská volební účast ve státech, které umožňují předčasné hlasovaní," uvedl prezidentský kandidát demokratů. V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy přes 58 milionů voličů, což je víc, než kolik hlasovalo předčasně ve volbách v roce 2016.

Biden aktuálně v celonárodních průzkumech nad Trumpem vede a stejná je situace podle CNN také téměř ve všech klíčových státech. Bidenova kampaň na úterý do programu prezidentského kandidáta zařadila návštěvu Georgie a v pátek by jeho kandidátka na viceprezidentku senátorka za Kalifornii Kamala Harrisová měla navštívit Texas. Podle CNN Biden výhru ani jednom z těchto států nepotřebuje, aby si zajistil potřebný počet nejméně 270 volitelů, ale jeho kampaň věří, že by návštěvy mohly posílit demokraty v souběžných volbách do Senátu a Sněmovny reprezentantů.

"Doufám, že mne bude hodně lidí volit kvůli tomu, jaký jsem," uvedl Biden. "Ale myslím si, že rozdíl mezi Donaldem Trumpem a mnou je asi tak velký, jak jen může být, pokud jde o naše hodnoty a pohled na svět," dodal.

Biden v rozhovoru také hájil řadu svých návrhů, které Trumpova kampaň a republikáni kritizují ve snaze vykreslit Bidena jako příliš liberálního, píše CNN.

Biden uvedl, že korporace a lidé, kteří vydělají více než 400.000 dolarů (9,2 milionu korun) ročně, by měli platit vyšší daně. Nikdo s nižším příjmem by ale podle něj neplatil "ani o cent víc". "To je záruka a slib," řekl.

Nesestříhaný záznam interview mezi Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes Lesley Stahlovou Bílý dům zveřejnil již minulý týden poté, co Trump z natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti reportérky. Ta se prezidenta zeptala, zda je připraven na "těžké otázky" a některé z Trumpových odpovědí například ohledně systému zdravotního pojištění či pandemie covidu-19 odmítla, nebo je označila za nepravdivé. Prezident se zdál být takovým přístupem stále více rozladěný a od začátku se novinářky opakovaně ptal, zda by podobné dotazy pokládala i jeho volebnímu sokovi Bidenovi.