reklama

Podle ankety CBS vede Biden nad Trumpem ve Wisconsinu 48 ku 42 procentům a v Pensylvánii 49 ku 43 procentům, v obou státech si tak udržuje náskok šest procentních bodů.

Oba tyto státy přitom získal v roce 2016 poměrně překvapivě Trump, ačkoliv svou tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou porazil v obou případech o méně než jeden procentní bod. V Pensylvánii ani ve Wisconsinu přitom do té doby nezvítězil republikánský kandidát od 80. let minulého století.

Obyvatelé těchto států podle nového průzkumu upřednostňují Bidena zejména kvůli tomu, že by si podle nich lépe poradil v boji proti pandemii covidu-19, která co do absolutních čísel zasáhla USA nejvíce ze všech zemí na světě.

Biden také v příštích dnech odhalí, koho si zvolí jako svou viceprezidentku. Již před několika měsíci přitom slíbil, že to bude žena. Většina voličů v těchto dvou státech ovšem tvrdí, že pro ně osoba Bidenovy spolukandidátky nemá při výběru zásadní význam.

Voliči v amerických prezidentských volbách nevybírají přímo svého kandidáta, ale takzvané volitele, kteří nakonec o prezidentovi rozhodnou mezi sebou. V důsledku této nepřímé volby tak může nastat situace, kdy kandidát získá na úrovni celých USA méně hlasů než jeho oponent, ale přesto je zvolen prezidentem. To byl například Trumpův případ v roce 2016.

Podle řady odborníků mu přitom k úřadu zásadně pomohla právě těsná vítězství v Pensylvánii, Wisconsinu a také v Michiganu. Tyto tři státy dohromady vysílají 46 z 270 volitelů, které musí kandidát získat, aby byl zvolen.

Podle průměru z velkých průzkumů z poslední doby, který sestavuje server Real Clear Politics, vede nyní Biden nad Trumpem v celostátním měřítku o 6,4 procenta, ještě koncem června však zaznamenával asi desetiprocentní náskok.

reklama