reklama

O textu, který rověž nabádá české úřady k aktivní ochraně peněz daňových poplatníků, bude plénum europarlamentu hlasovat ve druhém červnovém týdnu. I vzhledem k jasnému výsledku hlasování výboru se očekává hladké schválení rezoluce.

Komise v dubnu zveřejnila výsledky auditu týkajícího se strukturálních fondů, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů a firma Agrofert nemá nárok na žádné dotace od 9. února 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. EK proto nehodlá proplácet společnosti žádné kohezní dotace, dokud Babiš konfliktní situaci nevyřeší. Premiér, který vložil firmu do svěřenských fondů, závěry komise odmítá.

Výbor pro rozpočtovou kontrolu dnes schválil s několika pozměňovacími návrhy text rezoluce, který předložila jeho německá šéfka Monika Hohlmeierová z nejpočetnější lidovecké frakce. Pro se vyslovilo 26 poslanců, čtyři se zdrželi hlasování a proti nebyl nikdo.

Europarlament je podle usnesení "hluboce znepokojen nedostatky celkového regulačního rámce, který ztěžuje systematickou identifikaci benefitujících vlastníků", což by měly české úřady napravit. Zároveň musí podle evropských zákonodárců zajistit, aby "čeští občané a daňoví poplatníci neplatili ani nenesli následky plynoucí z premiérova střetu zájmů“.

Brusel má zase dbát na to, aby se stejná pravidla pro konflikt zájmů týkala vedle strukturálních fondů také přímých zemědělských dotací. Jejich audit v ČR komise zatím neskončila a Agrofert patří k jejich největším příjemcům.

EU by se také podle poslanců měla zbavit "oligarchických struktur odčerpávajících zemědělské a kohezní fondy", z nichž velmi malá skupina příjemců těží výraznou většinu peněz.

Evropský parlament již o podobně kritické rezoluci na téma dotací pro Agrofert a Babišova střetu zájmů hlasoval loni v červnu. Usnesení tehdy podpořilo 510 poslanců, proti jich bylo 53.

reklama