reklama

V Turecku a Sýrii kvůli zemětřesení ze začátku února zemřelo přes 50.000 lidí.

Dnešní zemětřesení zasáhlo provincii Malatya, kterou postihly rovněž otřesy ze 6. února. Na nejméně pěti místech pracují záchranné týmy. Podle Mehmeta Çınara, starosty tamního města Yeşilyurt, se pod troskami jednoho domu nachází otec a syn. Ve městě se podle úřadů zřítily nejméně dvě desítky budov.

Turecký úřad AFAD vyhodnotil sílu zemětřesení na 5,6 stupně, uvedla agentura Anadolu.

Od zemětřesení o síle 7,7 a 7,6 stupně, která 6. února zpustošila jihovýchod Turecka a severní část Sýrii, oblast zaznamenala několik tisíc dalších otřesů. Obvykle je však jejich síla mírná. Před týdnem jeden z otřesů dosáhl síly 6,3 stupně. Několik lidí zahynulo a zemětřesení způsobilo další škody na majetku.

Podle posledních údajů v Turecku kvůli zemětřesení ze začátku února zemřelo 44.370 lidí. V Sýrii odhady mluví o 6000 mrtvých.

Ukrajinské Zakarpatí postihlo zemětřesení, škody nezpůsobilo

Oblast Zakarpatí na západní Ukrajině v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 3,3 stupně. Škody ve válkou zkoušené zemi nezpůsobilo, v budovách se však chvěly dveře a okenní tabulky. Informovalo o tom ukrajinské seizmologické centrum HCSK.

Epicentrum zemětřesení, které nastalo dnes po třetí hodině ranní, se nacházelo u obce Velyka Dobroň asi 19 kilometrů západně od Mukačeva, uvedlo seizmologické centrum. Podle něj intenzita otřesů nepředstavovala žádné nebezpečí pro obyvatelstvo.

"Zemětřesení v budovách cítilo mnoho lidí, na otevřeném prostranství méně. Lidé se budili, k panice ale nedocházelo. Otřesy byly podobné těm, které způsobuje plně naložené nákladní vozidlo," uvedli seizmologové.

Po sérii silných otřesů v Turecku, která začala 6. února na jihovýchodě země, se seizmologové a odborníci na geofyziku obávají možnosti nové vlny zemětřesení. Zemětřesení v Turecku by podle nich mohlo vyvolat posuny seizmického pásu, který zahrnuje i území Ukrajiny. Nebezpečí silného zemětřesení je vystavena zejména Oděská oblast na jihu země, uvedla agentura Unian.