Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoká komisařka OSN žádá Čínu o neomezený přístup do Sin-ťiangu

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová jedná s Pekingem o své možné cestě do Číny v první polovině letošního roku. Návštěva ale musí být smysluplná a Čína musí zajistit, že bude mít komisařka neomezený přístup do oblasti Sin-ťiangu, kde podle západních zemí Čína porušuje práva menšinových Ujgurů. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí komisařky Rupert Colville.

Hongkongský list South China Morning Post ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Čína souhlasí s tím, aby Bacheletová navštívila Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang po skončení zimní olympiády v Pekingu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na dnešní tiskové konferenci na dotaz novinářů ohledně této záležitosti řekl, že vysoká komisařka OSN je v Sin-ťiangu vítána, návštěva ale musí být "přátelská", a nikoli za účelem vyšetřování. Pozvání do Číny komisařka dostala již před dlouhou dobou, prohlásil mluvčí Čao.

Podle agentury Reuters se úřad Bacheletové snaží dojednat termín návštěvy v Ujgurské oblasti od září 2018 a lidskoprávní aktivisté pochybují o tom, že by v jednání došlo k nějakému výraznějšímu posunu.

"Je důležité, aby tato návštěva byla smysluplná, aby během ní byl zaručen přístup komisařky k mnoha různým zástupcům občanské společnosti a na mnoho různých míst, jakož i k vysokým vládním představitelům. Podle komisařky je neomezený přístup do oblasti Sin-ťiang pro návštěvu klíčový," napsal dnes agentuře Reuters v e-mailu mluvčí komisařky Colville.

Čína čelí obviněním, že v Ujgurské autonomní oblasti zřídila internační tábory, jimiž prošlo více než milion menšinových Ujgurů. Podle ochránců lidských práv funguje v táborech nucená práce a odehrává se tam násilná politická agitace i mučení. Ujgurské ženy jsou sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí aktivisté. Washington a některé nevládní skupiny hovoří o genocidě vůči Ujgurům.

Peking obvinění odmítá. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu.

List South China Morning Post ve čtvrtek uvedl, že Peking Bacheletovou požádal, aby o situaci v Sin-ťiangu nevydávala žádnou zprávu. Zveřejnění takovéto zprávy ještě před zahájením zimní olympiády v Pekingu žádají američtí zákonodárci.

Témata:  Čína OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí o víkendu příjemně překvapí. Oteplí se

Víkend bude zpočátku studený, v neděli ale podle ČHMÚ.cz přijde oteplení a denní maxima vyrostou až na 10 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy