Poválečnou obnovu Ukrajiny označil Vystrčil za společnou povinnost, neboť Ukrajinci podle něj bojují také za ideje, na kterých Evropa postavila svoji prosperitu.

Čeští a polští senátoři dopoledne navštívili město Boroďanka u Kyjeva, které utrpělo během ruského bombardování a okupace značné škody. Osudy Putinovými vojáky vyvražděných měst Buča, Irpiň nebo Boroďanka jsou "velmi podobné osudu Hitlerovými vojáky vyvražděných českých obcí Lidice a Ležáky", uvedl Vystrčil v projevu k ukrajinským zákonodárcům.

Senátorskou misi podpořil premiér Petr Fiala, podle něhož je třeba pokračovat v projevech podpory vůči Ukrajině. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského je návštěva i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. Ozývají se totiž také hlasy, že podobné cesty jsou jen snahou politiků se zviditelnit a Ukrajině nic nepřinesou. "Pro Ukrajinu je velice důležitý každý symbolický akt podpory, oni dnes doslova bojují na život a na smrt," řekl šéf diplomacie novinářům.

Fiala podnikl cestu do Kyjeva před měsícem společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. Po nich do Kyjeva zamířila řada představitelů evropských zemí.

Čeští a polští senátoři dorazili do Kyjeva vlakem, přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. Návrat české části delegace, kterou tvoří také místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer, je plánován na páteční ráno.

Český Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.

Česko od začátku bojů posílá Kyjevu vojenskou i humanitární pomoc, naopak do České republiky dorazilo podle odhadů z Ukrajiny přes 300.000 uprchlíků, hlavně žen a dětí.

reklama