Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vystrčil spolu s dalšími senátory z Česka a Polska navštívil Ukrajinu

Vystrčil jede s několika dalšími politiky na Ukrajinu
Vystrčil jede s několika dalšími politiky na Ukrajinu
Foto: Twitter Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes se svým polským protějškem Tomaszem Grodzkým navštívil Ukrajinu, která od konce února čelí ruské invazi. V projevu k ukrajinském parlamentu odmítl možnost územních ústupků Rusku, počínání ruských vojáků v ukrajinských městech přirovnal k nacistickému vyhlazení českých obcí a podpořil začlenění Ukrajiny do EU.

Poválečnou obnovu Ukrajiny označil Vystrčil za společnou povinnost, neboť Ukrajinci podle něj bojují také za ideje, na kterých Evropa postavila svoji prosperitu.

Čeští a polští senátoři dopoledne navštívili město Boroďanka u Kyjeva, které utrpělo během ruského bombardování a okupace značné škody. Osudy Putinovými vojáky vyvražděných měst Buča, Irpiň nebo Boroďanka jsou "velmi podobné osudu Hitlerovými vojáky vyvražděných českých obcí Lidice a Ležáky", uvedl Vystrčil v projevu k ukrajinským zákonodárcům.

Senátorskou misi podpořil premiér Petr Fiala, podle něhož je třeba pokračovat v projevech podpory vůči Ukrajině. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského je návštěva i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. Ozývají se totiž také hlasy, že podobné cesty jsou jen snahou politiků se zviditelnit a Ukrajině nic nepřinesou. "Pro Ukrajinu je velice důležitý každý symbolický akt podpory, oni dnes doslova bojují na život a na smrt," řekl šéf diplomacie novinářům.

Fiala podnikl cestu do Kyjeva před měsícem společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. Po nich do Kyjeva zamířila řada představitelů evropských zemí.

Čeští a polští senátoři dorazili do Kyjeva vlakem, přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. Návrat české části delegace, kterou tvoří také místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer, je plánován na páteční ráno.

Český Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.

Česko od začátku bojů posílá Kyjevu vojenskou i humanitární pomoc, naopak do České republiky dorazilo podle odhadů z Ukrajiny přes 300.000 uprchlíků, hlavně žen a dětí.

Témata:  Miloš Vystrčil Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.