reklama

Prezidentka Zuzana Čaputová dopoledne položila věnec k památníku Brána svobody, který pod hradem Devín na okraji slovenské metropole a u hranic s Rakouskem připomíná čtyři stovky lidí, jež zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí.

"Toto místo připomíná strašnou dobu, která znamenala ztráty lidských životů, ztrátu osobní lidské svobody už jen za projevený názor, za shromažďování, vyjádření politického přesvědčení nebo náboženské víry. Dnes žijeme v demokracii, která není dokonalá. Máme ovšem svobodu slova, shromažďování, právo volit. Mezník mezi tím, co bylo a co je nyní, je právě 17. listopad 1989," řekla Čaputová novinářům. Vyjádřila vděk představitelům sametové revoluce i lidem, kteří se před 32 lety účastnili protikomunistických mítinků.

Ke zmíněnému památníku zavítal také premiér Eduard Heger. Později řekl, že svoboda a demokracie nese v sobě velkou zodpovědnost, ale nepředstavuje svobodu k agresi, sobectví či násilí. Dodal, že na náměstích se v roce 1989 ukázala semknutá společnost. Někdejší slovenský disident a jedna z hlavních tváří protikomunistických mítinků na Slovensku z roku 1989, Ján Budaj, je nyní ministrem životního prostředí za nejsilnější vládní hnutí OLaNO. Členem vedení hnutí je Heger.

Další vzpomínkové akce ohlásili jiní politici a občanští aktivisté. Opoziční strany svolaly na odpoledne několik demonstrací proti nynější vládě premiéra Hegera. Z iniciativy opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica se dav lidí shromáždil v Bratislavě u sochy někdejšího představitele takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexandera Dubčeka. Letos si Slovensko připomíná 100. výročí Dubčekova narození.

"Slovensko potřebuje lidskost a normální demokratické řešení. Lidé jsou rozzlobení, stoupá míra agresivity. Přitom by stačilo přijímat normální rozhodnutí a opatření. Tato vláda v souvislosti s pandemií zahájila válku s vlastním národem," řekl v projevu Fico. Expremiér dlouhodobě vystupuje proti zvýhodňování naočkovaných proti covidu-19 a vakcíny označuje za byznys farmaceutických firem.

Dopoledne Ficova strana uspořádala sněm, na kterém expremiér ohlásil cíl vyhrát příští parlamentní volby. Směr-SD po porážce v loňských volbách skončil po předchozím dlouholetém vládnutí v opozici a po následném vnitrostranickém rozkolu ho opustila část poslanců v čele s bývalým předsedou vlády Peterem Pellegrinim. Právě Pellegriniho nová formace Hlas-sociální demokracie se stala nejoblíbenější stranou, preference Směru-SD se v posledním období vrátily na dvoucifernou hodnotu.

Fico opětovně kritizoval prezidentku Čaputovou, která podle něj zmařila vypsání referenda o předčasných volbách na základě petice s podpisy přes 585.000 Slováků. V souvislosti s plebiscitem se Čaputová dříve obrátila na ústavní soud, který letos v létě rozhodl, že referendová otázka není v souladu s ústavou. Fico nyní ohlásil novou petiční akci, kterou chce dosáhnout konání nových voleb.

Vlastní protivládní mítinky odpoledne uspořádaly krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko a její někdejší poslanci, kteří přestoupili do hnutí Republika. Na mítinku Republiky vystoupil i bývalý slovenský disident a politik Ján Čarnogurský, který v projevu obhajoval spolupráci s Ruskem. Kontroverzní lékař Peter Lipták zase demonstranty odrazoval od očkování proti covidu-19 a vakcíny označil za nebezpečné a neúčinné.