Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzpoura uprchlíků na ostrově Samos: Požár, létaly kameny, škola evakuována

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V přeplněném táboře s migranty na řeckém ostrově Samos vypukly dnes výtržnosti, při nichž někdo založil požár a migranti házeli na policisty různé předměty i kameny. Policie použila slzný plyn. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní média. Kvůli nepokojům policie preventivně evakuovala nedalekou školu.

Výtržnosti vypukly v táboře Vathy, v němž žije na 7500 běženců, ač jeho kapacita je asi 650 lidí. Na přeplněnost táborů s migranty na řeckých ostrovech v Egejském moři a špatné životní podmínky v nich dlouhodobě upozorňují nevládní organizace i OSN.

Ve středu podmínky v nich kritizovala i mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Podle ní je mimo jiné ohroženo psychické i fyzické zdraví stovek dětí na ostrově Lesbos, které se do Řecka dostaly bez doprovodu rodičů.

Police fire tear gas in clashes with refugees in Samos https://t.co/IRXihD30cs pic.twitter.com/WvGMSsUjiv

— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) December 19, 2019

Řecká vláda letos na podzim začala s většími přesuny běženců z ostrovů na pevninu a přeplněné tábory právě jako je Vathy na Samosu či Moria na Lesbu se chystá uzavřít. Místo toho tam chce vybudovat uzavřená migrační střediska z kontejnerových domů, která by měla přinést větší přehled o žadatelích o azyl a zabránit běžencům v nekontrolovaném pohybu, dokud nebude vyřízena jejich žádost o azyl.

Potyčky mezi migranty a požár vypukly v táboře Vathy také mimo jiné v polovině října, kdy si vyžádaly desítku zraněných. Koncem září skončily tragédii nepokoje v táboře Moria na ostrově Lesbos, kde při požáru zemřela jedna žena.

Témata:  uprchlické tábory uprchlíci Řecko

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy