"V závislosti na tom, jak moc byla (kvůli covidu-19) narušena pomoc ... přibude podle našich odhadů v subsaharské Africe 20.000 až 100.000 úmrtí na malárii, většina obětí budou malé děti," uvedl Pedro Alsonso, ředitel programu WHO pro boj s malárií.

Malárií se v roce 2019 nakazilo 229 milionů lidí, z nichž 409.000 zemřelo; oběťmi byly převážně malé děti v chudých částech Afriky. Nákaza hrozí přibližně polovině světové populace. Onemocnění přenášejí samičky komára rodu Anopheles. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. Nemoc nemusí být smrtelná, pokud se včas a odpovídajícím způsobem léčí.

"Světové zdravotnictví, média, politici; ti všichni svou pozornost obrátili ke covidu, ... a přesto se téměř nevěnujeme nemoci, která každý rok zabije okolo 400.000 lidí, převážně dětí," upozornil Peter Sands, ředitel světového fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií. "A připomínám, že toto je nemoc, které se umíme zbavit - takže je naše volba, že to neděláme," dodal.