Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Pandemie stála až třikrát více životů, než uvádějí oficiální statistiky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pandemie covidu-19 si podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala dvakrát až třikrát více obětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Vlády jednotlivých zemí dosud WHO nahlásily 3,4 milionu úmrtí po nákaze koronavirem. Experti organizace dnes v Ženevě uvedli, že řada dalších lidí zemřela na nepřímé následky pandemie, informovala agentura DPA.

WHO zároveň zveřejnila svůj první odhad nadúmrtnosti za rok 2020, kterou je možné přičíst pandemii. Podle ní v tomto roce zemřely zhruba tři miliony lidí, což je 1,7krát více než oficiálně nahlášených 1,8 milionu úmrtí.

Organizace považuje svůj odhad ještě za velice konzervativní, neboť jí podrobná data předala zatím pouze Evropa a země na americkém kontinentu, řekl agentuře DPA statistik WHO William Msemburi. S ohledem na dosud chybějící čísla ze silně postižených zemí, jako je Indie, lze podle něj očekávat, že skutečný počet obětí nákazy bude dvakrát až třikrát vyšší.

Odhad WHO zahrnuje také osoby, které zemřely v důsledku přetížení zdravotnických systémů, socioekonomických důsledků koronavirové krize nebo psychických problémů spojených s pandemií.

"Kvůli složité situaci v některých zemích se pacientům nedostalo lékařské péče jejich stávajících nemocí. Lékaři upřednostňovali pacienty s koronavirem, což bylo na úkor mnoha dalších pacientů," řekl Msemburi.

Témata:  WHO koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

25. června 2026 21:37

Extrémní počasí devastuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, londýnská záchranka hlásí nejhorší den v historii

Pařížské úřady se rozhodly zakázat konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, a to s platností od pátečního poledne. Opatření má pomoci zmírnit zdravotní komplikace obyvatel, které souvisejí se současnou vlnou veder sužující Francii i velkou část Evropy. Šéf pařížské policie Patrice Faure oznámil, že příslušné nařízení vydá ve čtvrtek večer. Pití alkoholických nápojů pod přímým sluncem má totiž podle něj na lidský organismus devastující účinky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy