reklama

WHO zkrátila dobu, do které lze očekávat informace o nakažlivosti nové varianty. Minulý týden prohlásila, že vyhodnocení dat potrvá několik týdnů. Variantu omikron nicméně zařadila mezi znepokojivé a uvedla, že představuje "velmi vysoké" riziko.

Potenciál omikronu obejít imunitu vyvolanou očkováním či nakažlivost nové varianty zůstávají hlavními otázkami, na které je třeba získat odpověď. Výrobci vakcín uvedli, že potrvá zhruba dva týdny, než vyhodnotí, zda jsou jejich preparáty vůči omikronu účinné.

Van Kerkhoveová prohlásila, že nová varianta se může ukázat jako nakažlivější než delta. Zatím podle ní ale není jasné, zda způsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v souvislosti s omikronem varoval, že svět čelí kvůli nízké proočkovanosti a nedostatečnému trasování možnosti, že budou vznikat další nebezpečné varianty.

Vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová prohlásila, že nynější vakcíny budou proti nové variantě zřejmě účinné. Krizový manažer WHO Mike Ryan znovu zopakoval svůj nesouhlas se zákazem cest z jižní Afriky, který zavedla řada zemí. Prohlásil, že toto opatření nezabrání šíření omikronu.

Výskyt varianty podle WHO zatím hlásilo 24 zemí; dnes ji potvrdily například Irsko nebo Švýcarsko. Variantu koronaviru poprvé identifikovali výzkumníci v Jihoafrické republice. Omikron znepokojuje odborníky, jelikož má největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu.