reklama

Vakcína společnosti Johnson & Johnson je po přípravcích firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca třetí očkovací látkou proti covidu-19, jíž WHO dala zelenou k používání po celém světě. Ve čtvrtek Evropská komise schválila podmínečné používání tohoto preparátu v zemích EU na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

"Každý nový, bezpečný a účinný nástroj proti covidu-19 nás přibližuje o další krok ke kontrole pandemie," řekl dnes šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Ale naděje, kterou nám poskytují tyto nástroje, se nezhmotní, dokud nebudou zpřístupněny všem lidem ve všech zemích," dodal Tedros.

WHO rovněž uvítala to, že u vakcíny Johnson & Johnson stačí aplikovat pouze jednu dávku, což usnadní logistiku. Předchozí schválené vakcíny se aplikují ve dvou dávkách. Na rozdíl od již využívaných látek navíc není vakcínu Johnson & Johnson nutné skladovat ve velmi nízkých teplotách, a vydrží tak až tři měsíce v běžné lednici.

Šéf vědecké sekce firmy Paul Stoffels agentuře Reuters řekl, že společnost by měla příští rok vyrobit až tři miliardy dávek vakcíny. Do konce tohoto roku slíbila dodat jednu miliardu dávek.

reklama