Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO schválila pro nouzové použití vakcínu AstraZeneca

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že schválila pro nouzové použití vakcínu firmy AstraZeneca. Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, je teprve druhou, kterou WHO doporučila. Nouzově lze podle organizace používat i vakcínu Pfizer/BioNTech.

WHO vakcínu AstraZeneca schválila k nouzovému použití na základě doporučení panelu odborníků SAGE. Ten se zabývá nejen účinností a bezpečností látky, ale zkoumá i kvalitu továren, v nichž se vakcína vyrábí.

Nouzová registrace je podmínkou pro to, aby mohla OSN vakcínu nakoupit a distribuovat po celém světě v rámci vakcinačního programu COVAX. Chudší země, které nemají dostatečné kapacity pro vlastní posouzení očkovacích látek, se navíc často spoléhají na rozhodnutí WHO při schvalování vakcín.

Například pro členské země EU včetně Česka, Británii či Spojené státy nehraje rozhodnutí WHO žádnou roli, neboť vakcíny posuzují samostatně. V EU to má na starosti Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která vakcínu AstraZeneca doporučila k podmínečné registraci na unijním trhu už na konci ledna.

Vakcína firmy AstraZeneca je levnější a snáze se skladuje než očkovací látky konkurentů, společností Pfizer/BioNTech či Moderna. Právě proto se o ní hovoří jako o vhodné vakcíně pro chudší země světa.

Témata:  WHO AstraZeneca očkování

Související

Aktuálně se děje

8:45

David Schneider: Známý herec zaujal upřímnou zpovědí o úmrtích v rodině

David Schneider nepatří k úplně nejznámějším hercům, přesto byl další známou osobností, která promluvila v rámci úspěšného televizního cyklu 13. komnata. A že bylo o čem mluvit...

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Barma, ilustrační foto

Zemětřesení, které zasáhlo Myanmar, experty nepřekvapilo. Obětí mohou být tisíce

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.